Érdekes emberek, érdekes történetek 34.– Teljesült a fogadalom…
Óvodásként Zsanna nem készült színpadra, és táncosnő sem akart lenni. A hétéves korában meghalt mozgáskorlátozott nővére álmát kívánta teljesíteni, aki balerina szeretett volna lenni. Fogadalmának megfelelően, Zsanna öt éves korától táncol. A másik elhatározásához pedig a környezetétől kapta az inspirációt. 16 évesen támadt az az ötlete, hogy a nehezebb sorsú gyerekekkel is foglalkoznia kellene. Mivel ő sem nőtt fel túl jó módban, s emiatt nagyon sok lehetőségtől lemaradt, át tudta érezni a helyzetüket.
Szollár-Nikolics Zsanna, a Kanizsai Fiatalok Közössége Egyesület elnöke, Bonis-Bona díjas tehetséggondozó, rendező, koreográfus, a Civil Kerekasztal Egyesület Ifjúsági Munkacsoportjának elnöke, a Honvéd Kaszinó Városi Színpad és a Magic Ritmo tánccsoport vezetője, az egyesülettől független Lokomotív Alapítvány kuratóriumi tagja. De hogyan is kezdődött minden, ami városunkban a világot jelentő „deszkákig”, a színpadra juttatta? – Iskolájában, a Keriben délutánonként kaptak egy üres tantermet, ahol hetente két-három alkalommal találkoztak, és irodalmi „szakkört” játszottak. Korrepetálta, nyelvtan, vagy irodalom órát tartott a tanulóknak. Végül egy év alatt többen lettek körülötte, mint az igazi színjátszó szakkörben. Az első sikert Moliere: Tartuffe című vígjátékának bemutatója hozta meg számukra, ami 3 évig futott a repertoárjukon. Akkor ajánlotta fel neki Halmos Ildikó, a Honvéd Kaszinó igazgatónője, hogy vigye át a csapatát a kaszinóba, és legyen Lengyák István társrendezője. Ott mindjárt kaptak helyet, színpadot, Zsanna pedig egy főszerepet.
- 1998-2008-ig Dr. Dobó László, majd Lengyák István vezette a Nagykanizsán működő városi ifjúsági színjátszó csoportunkat – fogott színháztörténeti felsorolásba a rendező. – Mint társrendező, 2007-től munkálkodom a csapattal, 2014-től pedig a csoport vezetője és rendezőjeként vettem át Pista bácsi munkáját. Ezt követően a társaság munkája és repertoárja tovább bővült, így 2015-ben Pávlicz Erika csatlakozott hozzánk, mint csoportvezető-helyettes és énektanár. 2020-tól Micsinai Dominik segédrendező, valamint Sári Zsófia és Molnár Bernadett Bianka segéd énekoktató is közénk tartozik.
A diákjaink azt is megtanulták, hogyan álljanak ki egymásért és magukért!
- Az általános és gimnazista diákokból álló társulat fő célja az volt, hogy a szereplést, a színjátszást kedvelő hátrányos és nem hátrányos helyzetű fiataloknak bemutatkozási, fellépési lehetőséget teremtsen a kulturális élet e területén is. A próbákon önismereti, konfliktuskezelési, csapatépítő játékokkal is fejlesztjük a tagokat és ennek segítségével a diákok otthonosabban mozognak a színpadon, és a való életben egyaránt. Repertoárunkban a színdarabok mellett énekes és verses produkciók is megtalálhatók. Emellett tematikus összeállításokkal és színdarabokkal is foglalkozunk. A társaságunkban munkálkodók sikereit bizonyítja az a tény, hogy az elmúlt évek során több megmérettetésen értünk el kiemelkedő helyezéseket és sikereket. Ám amire a legbüszkébbek vagyunk, diákjaink megtanulták, hogyan álljanak ki egymásért és magukért – hangsúlyozta Zsanna.
Először a tánccsoport indult el 2008-ban, és még ugyanabban az évben jött létre a Mit tehetnék érted? első karitatív kezdeményezésünk, az első karácsonyi mosolyvarázs akcióval, amit két nap alatt szerveztünk le. Zöldfülüként jelmezben végig jártuk a várost, szaloncukrot osztottunk. Adódott olyan szponzor is, aki 24 kg szaloncukorral támogatta a projektünket. Ezt folyamatosan minden évben megszerveztük, s közben beletanultunk a hivatalos ügyek intézésébe is. Összességében másfél év alatt alakult meg a színjátszó kör, a Magic Ritmo tánccsoport és a Mit tehetnék érted? csoport. Az egyesületünk 3 fő csoportja mellé társult még 5-6 évvel ezelőtt a felnőtt Mozaik Társulat.
Minden évben több színdarabbal készülünk. Idén a Valahol Európában című musicalt mutattuk be 56 gyerkőc szereplésével, míg a felnőtt társulat a Férj vadászik című francia bohózatot adta elő. Nem gördített elénk akadályt a koronavírus-járvány, így a Helikonon is részt vehettünk, ahonnan egy ezüst minősítést, illetve egy színészi különdíjat hoztak haza a diák színjátszók Micsinai Dominik darabjával.
Mindkét társulatnak megtelt a naptára, a premiereket Kanizsán tartjuk a Honvéd Kaszinóban, de ismertek vagyunk a környéken is, ahová évente visszahívnak bennünket egy-egy újabb színdarabunkkal. Az előmunkálatokban, a darabok kiválasztásában szerencsére van segítségem. A két alelnök, Fási Barnabás, aki koreográfusként is dolgozik mellettünk, illetve Pávlicz Erika énekoktató, és rajtuk kívül van még három segédoktatónk a kinevelődött színjátszó tagok közül.
Mozgalmasan telt a nyár
Mozgalmasan és elég fárasztóan telt el a nyár – veti közbe Zsanna. – A próbák itt a Kaszinóban és második otthonunkban, Kerecsenyben zajlottak, a tánctábor helyszíne pedig Őrtilos. Közben természetesen folyamatosan futottak a fellépések és a próbák is, mert szeptembertől a napjainkban is élő problémákra, az iskolai bántalmazásra és az internetes zaklatásra kívánjuk felhívni a figyelmet. A Mihály Péterrel közösen írt színdarabunkat interaktív drámapedagógiai foglalkozás keretében adják elő a diákok. Ezen kívül még két iskolában tanítunk kortárs, modern és hip-hop táncot.
Szollár-Nikolics Zsanna teljesítette az öt évesen tett fogadalmát. A hobbija, szenvedélye a hivatásává vált, ami 12-14 óra tevékenységet követel meg tőle naponta. A Kanizsai Fiatalok Közössége Egyesület létszámát mára 150 fő és 14 munkacsoport alkotja. Ezek irányítása, navigálása, a fellépések, a külön programok, az egyéni tehetséggondozások nagyon sok energiát és időt vesznek igénybe. Nem unatkoznak, és azt is elmondhatják magukról, hogy mindegyik águk sikeres. Időközben a diákok annyira megkedvelték a színjátszást, hogy szeptembertől már 3 színházi csoport „koptatja” a Kaszinó színpadát: Ifjúsági, tini és a felnőtt társulat.
A darabválasztás indokaival kapcsolatban idézzünk fel két példát:
Zsanna, mint versmondó, a Halis István Városi Könyvtár Kultúra-napi rendezvényén a helyi költők alkotásaiból olvasott fel egy társulati taggal néhány művet. (A versmondást Birics tanárnő mellett Lengyák Istvántól tanulta.)
Az egyik választása az Anya, s lánya balladája című versre esett. S hogy miért, erre a kérdésre azt válaszolta, hogy a mondanivalója miatt, és hogy egy picit lássák a helyiek, hogy milyen sokszínű költőserege van Kanizsának.
A nő értéke ott kezdődik, ahol a büszkeség!
A másik, a Valahol Európában című musical szereplői példát mutatnak emberségből, hűségből és a hit erejéről. A II. világháború végén játszódó történet szereplői bandába verődött csavargó gyerekek életének egy időszakát mutatják be. Nemcsak a háború rombolását érzékelteti a mű, hanem azt is, hogy a kilátástalannak tűnő helyzetekből is talpra lehet állni. A felnőtt főszereplő pedig a gyerekektől kapja vissza az életbe vetett hitet.
S míg a rendszerváltást követő években született, és nem kimondottan helyi élethelyzetet tükröző Anya, s lánya balladája című vers a kilátástalan helyzetéből kilépni nem tudó anya, s lánya tragédiáját mutatja be. Érdekes módon, a végzetes lépésükre igazolást, úgyis mondhatnám felmentést éppen egy ismeretlen ismerősöm „üzenete” adott a közösségi oldalamon: A nő értéke ott kezdődik, ahol a büszkeség!
A környezetünkben lévő gyerekek túlnyomó többségben olyan körülmények között élnek – veszi vissza a szót Zsanna –, hogy azt nem kívánom senkinek. Például az egyikük apukáját és anyukáját egy időben rúgták ki a munkahelyéről a pandémia első időszakában. Nehéz volt velük végig élni azt a bizonytalanságot és félelmet, amit ez okozott nekik. Próbáltuk segíteni a családjainkat, ugyanúgy, ahogyan a csoport jobb módú tagjai is. Nem volt egyszerű az az időszak, most meg úgy érzem, még nehezebb lesz. Éppen azért történt augusztusban nálunk a tanszergyűjtés, hogy legalább a saját diákjainknak segítsünk valahogy. Nem tudom, mit hoz a jövő, mi mindenesetre azt szeretnénk, ha a gyerekeinknek lenne egy biztos pontja, és ez az egyesület. Kell a lelki támogatás mindenkinek, gyereknek, felnőttnek egyaránt, de nyilván az anyagiakra is szükség van.
És ez nem mese! Nikolics Zsanna társulata ennek a célnak is igyekszik megfelelni. Most szeptember elejét írunk, a Honvéd Kaszinóba vezető közkedvelt Kultúr-korzón lenge öltözékben sétálnak az emberek, s odabenn, a kaszinó falai között ismét bemutatóra készülődik az ifjúság. Közkívánatra, szeptember 30-án a HSMK színpadán lesz látható a Valahol Európában című musical. Elmondható, a Honvéd Kaszinó Városi Diák Színpada nemcsak egy társulat, hanem annál több…
BAKONYI Erzsébet