A cél a pszichiátriai betegek életminőségének elősegítése, javítása

facebook megosztás

Nagykanizsán, az Ady utca 31. szám alatt működik a Völgy Alapítvány Nappali Intézménye – Lehetőségek Klubháza. A kapun belépve egy hangulatos, barátságos, virágokkal teli kis udvar várja a betérőket. Az épület falait az ide látogató ellátottak keze munkája díszíti. Vannak itt festmények, képek, nemezek, valamint a foltvarrás technikájával készült csodálatos alkotások is megtalálhatóak a helyiségekben.

Marketti Zsomborral – az Alapítvány szociális szolgálatainak vezetőjével – beszélgetünk.

A Völgy Alapítvány 1995-ben jött létre, melynek célja a pszichiátriai betegek életminőségének elősegítése, javítása. Ennek a célnak az elérésére szociális szolgáltatásokat működtet: közösségi pszichiátriai ellátást, pszichiátriai betegek nappali ellátását, fejlesztő-felkészítő foglalkoztatást.

A közösségi pszichiátriai ellátás lényege, hogy a pszichiátriai betegséggel élő személyeket otthonukban, saját lakókörnyezetükben segítjük, hogy minél teljesebb életet élhessenek. Ebben az ellátási formában a hozzánk forduló ember lelki működésének elakadása okozta szociális problémákra próbálunk személyre szabott megoldást találni (pl. hivatalos ügyek intézésében, családi-, baráti-, közösségi kapcsolatok rendezésében, kialakításában, munkakeresésben, szociális készségek – főzés, takarítás, vásárlás – fejlesztésében). Nem végezzük el helyettük a feladatot, csak segítünk nekik annak megoldásában, például elkísérjük őket a postára.

A közösségi pszichiátriai ellátás kezdeti gyökerei 2003-ra nyúlnak vissza, amikor – kísérleti jelleggel –, Lenti és környékén, egy aprófalvas településszerkezetű kistérségben megszerveztük a közösségi ellátást. Kihívás volt a szolgáltatás megszervezése, hiszen akkor még csak Budapesten működött közösségi gondozás.

Az Alapítvány 2006 óta két területen működtet közösségi pszichiátriai szolgálatot:

Nagykanizsán és környékén, valamint Letenye kistérségében, illetve, a Lenti Kistérség Többcélú Társulás Közigazgatási Területén.

A közösségi gondozásban résztvevő emberek munkaképességének elérése érdekében pályáztuk meg a fejlesztő foglalkoztatás nevű szolgáltatást, melynek keretében 2017 óta kreatív jellegű munkákat biztosítunk a foglalkoztatottak számára. A kreatív munka többfajta technikát ölel fel. Jelenleg a legsikeresebbek a foltvarrás technikájával készített termékeink, melyeket Kissné Végh Mária munkatársunk koordinálásával egy lelkes kis csapat állít össze és tesz eladhatóvá. Bevásárlótáskáink nemcsak praktikusak, hanem egyediek és gyönyörűek is. Az eladott termékek nagy hatással vannak készítőik lelki életére: a siker, a munkából származó eredményesség gyógyító hatású! Szívesen látunk minden kedves érdeklődőt intézményünkben, nyitottak vagyunk, örülünk a látogatóknak, vásárlóknak!

A fejlesztő foglalkoztatás a pszichiátriai betegek számára 2007-ben kialakított nappali intézményben működik. A nappali intézményünk olyan lehetőséget biztosít a tartós vagy átmeneti pszichés problémákkal küzdő emberek számára, ahol a mentális állapotuk szinten tartása, illetve fejlesztése érdekében közösséget, elfoglaltságot, szociális segítséget biztosítunk, ahol a hangsúly a mindennapok strukturálására helyeződik. Lehetőségük van arra, hogy valamely terápiás vagy egyéb (a hétköznapi élet dolgaihoz kapcsolódó) foglalkozásokon vegyenek részt, de a kötetlen beszélgetés és a közös játék (pl. társasjáték, kártya, sakk) is része lehet a mindennapoknak.

A nappali ellátás kötelező alapellátási feladat, melyet Nagykanizsa városától átvállaltunk, cserébe megkaptuk a volt SZTK laborját bérleménybe, az Ady u. 31. szám alatt. A felújítás óta 50 főt tudunk egyszerre fogadni.

Sokrétű foglalkoztatás folyik a nappali intézményben, ezeket heti programtervben rögzítjük. Délelőttönként készségfejlesztő foglalkoztatás keretében történik a főzőklub, egészséges táplálkozással, életmóddal, konyhahigiénés ismeretekkel kiegészítve. Minden délután valamilyen terápiás jellegű foglalkozás várja a klubtagokat. Megpróbálunk mindenki számára biztosítani olyan programot, foglalkozást, melyen szívesen vesz részt. Így például elérhető a fizioterápia, a relaxáció, a művészetterápia, drámapedagógia, színjátszás és a zenés foglalkozás is. Ezen kívül szerdán esténként kinyitjuk a Klubház ajtaját a városból érkezők számára is, hiszen ezen a napon nyitott művészeti foglalkozás van, melyet bárki látogathat és látogatnak is. Ez a közösségfejlesztő foglalkozás antistigmatizációs programjaink egyike. Fontos, hogy az egészséges és a pszichés problémával küzdők közelebb kerüljenek egymáshoz és ezzel is csökkentsük a társadalmi előítéleteket.

Havonta egy alkalommal – általában keddenként – úgynevezett Teaházat szervezünk, amely szintén nyitott, közösségfejlesztő foglalkozás, ahol bárkit szívesen látunk. A Teaházba olyan embereket hívunk vendégül előadónak, akik különböző ismeretekkel, érdekességekkel tudják klubtagjainkat gazdagítani.

A nappali intézményben minden megtalálható, ami a szabadidő eltöltéséhez, a kötetlen együttléthez, beszélgetéshez szükséges: televízió, újságok, internethozzáférés és mindezek térítésmentes használata, hiszen az ellátottak többsége a létminimum alatt él, nem tudnának kifizetni érte egy minimális összeget sem.

A különböző szolgáltatási típusok – közösségi, nappali, fejlesztő foglalkoztatás – a kirándulásoknál, nyaralásoknál összeér, hiszen évente több alkalommal szervezünk többnapos szabadidős kiruccanásokat az ellátottak részére.

Szerteágazó az együttműködésünk a különböző szociális szolgáltatókkal, ami tulajdonképpen alapfeltétele a munkánknak – avat be tevékenységük további részleteibe az intézmény vezetője. – Erre azért van szükség, ha netán olyan problémákba ütközünk, ami nem a mi hatáskörünkbe tartozik, meg tudjuk találni hozzá a megfelelő segítő szervezeteket.

Az igénybe vevőink nagy részét a Kanizsai Dorottya Kórház pszichiátriai osztályáról delegálják hozzánk. A kórház főorvos asszonyán és szociális munkásán keresztül veszünk fel új betegeket, ők irányítják ide azokat az embereket, akik alkalmasak az önálló életvitelre, de egy olyan kis „burokban” vannak, ahonnan ki kell mozdítani őket.

Néha tűzoltó szerepet is vállalnunk kell, mivel jó néhány ellátottunk nem tudja befizetni a számláit, és emiatt konfliktusba kerül a szolgáltatókkal. Ilyen esetekben igyekszünk az önkormányzat segítségével és részletfizetési kérelemmel rendezni az elmaradásaikat.

Alapítványunk mindig is nagy hangsúlyt fektetett antistigmatizációs programok szervezésére. Ilyen volt a Pszichiátriai Betegek Országos Színjátszó Találkozója, melynek Nagykanizsa városa és a Medgyaszay Ház adott otthont. Sajnos a Kovid-járvány megakadályozta a 2020. és a 2022. évi fesztivált. A szolgáltatásainkat igénybe vevő emberek alkotásaiból rendszeresen szerveztünk kiállítást és vásárt, ezáltal többször szerepeltünk a helyi médiában.

A terveikről szólva Marketti Zsombor kifejtette:

Tervek mindig vannak. Régi álmom egy olyan magas szintű szakmaközi együttműködés a város szociális szolgáltatói között, ami egyedülálló lehet a térségünkben. Ezért a Vöröskereszt Nagykanizsa Területi Szervezetével és intézményeivel (Családok Átmeneti Otthona, Átmeneti Szálló és Éjjeli Menedékhely), a Családsegítő Központtal, a Máltai Szeretetszolgálattal és a NESZI-vel létrehoztunk egy önszerveződő csoportot, mely a KASZT (Kanizsai Szociális Találkozó) nevet kapta, ami arra hivatott, hogy a személyes kapcsolatokon túl jobban megismerjük egymás munkáját, munkavégzésének helyét, körülményeit, világosabb képet kapva a szolgáltatások tevékenységéről. Gondolkozom egy „szociális majális” megszervezésében, ahol képviseltetné magát a szociális ellátó rendszer és a benne szereplők. Ennek a kidolgozásának még nagyon az elején vagyok, de már sikerült több, a témában érdekelt szakmabeli érdeklődését felkeltenem. Dolgozunk és kíváncsian várjuk, mit hoz a jövő…

BAKONYI Erzsébet

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.