Az oltás megakadályozhatja, hogy a kutya elkapja a parvovírust
A járvány leginkább az oltatlan, 1 évnél fiatalabb négylábúkat sújthatja. A betegség cseppfertőzéssel terjed egyik kutyáról a másikra.
A helyi állatmenhelyen is több kutya elkapta a parvovírust. Varga Károlyné, az Élettér Állat- és Természetvédő Egyesület elnöke Híradónknak elmondta, hogy a nagykanizsai telepre főként fiatal, gyenge immunrendszerű, oltatlan állatok kerülnek, így megbetegedés esetén kevés esélyük van a túlélésre.
– Ez egy nagyon fertőző betegség, úgyhogy nagyon sokat fertőtlenítünk, elkülönítjük, mindenfélét próbálunk csinálni. Van olyan kutya, ami egy alomból valósiak és nem kapja el, van olyan, amelyik meg elkapja, akkor is ha elkülönítjük, fertőtlenítünk, annak ellenére elkapják. A dolgozók, ahogy gondoznak, mindenféle eszközzel, ruhával, mindennel lehet fertőzni – nyilatkozta Varga Károlyné, az Élettér Állat- és Természetvédő Egyesület elnöke.
A betegség főként a hathetes és hat hónapos kor között lévő négylábúakat érinti. A tünetek között hányás, vérzéses hasmenés és súlyvesztés szerepel. Horváth László állatorvos arra figyelmeztet: aki ezeket a tüneteket észleli kedvencén, azonnal forduljon állatorvoshoz. A szakember szerint a vírusfertőzés az első oltással meggátolható.
– A megelőzés a fontos. Gyakorlatilag nem szabadna megvárni a mai lehetőségek mellett, hogy egy kutya elkapja és megbetegedjen a parvovírusos bélfertőződésben. Ez egy 50-60 éve létező betegség, amire hatásos védőoltásokkal rendelkezünk és mint a jelen példa is mutatja, nem lehet elhagyni ezt az oltást – mondta el stábunknak Horváth László, hatósági állatorvos.
A megbetegedésre leginkább a németjuhász, dobermann és rottweiler fajtájú kutyák érzékenyek.
K.T.
(Borítókép: Kanizsa TV)