A természet tisztelete és védelme jellemzi a csapatot

facebook megosztás

A 87 tagot számláló – Olajipari Természetbarát Egyesület Nagykanizsa –, hosszú múltra tekint vissza. Mivel Budapesten is van egy ilyen elnevezésű egyesület, csak a székhelynév különbözteti meg őket egymástól – magyarázta elöljáróban az egyesület nevét dr. Csizmadia Jánosné Edit egyesületi elnök. – A csoport a Nagykanizsai Olajbányász Sportegyesület egyik szakosztályaként jött létre 1961. március 15-én, és 1988-tól vált önálló egyesületté. Nagyon hosszú ideig, 55 éven keresztül az alapító tag Szűcs Rozália, Rózsi néni vezette a csapatot. Idős kora miatt 2016-ban mondott le a tisztségéről, de ő az egyesület örökös tiszteletbeli elnöke. A lelkes, jó csapatot, a természet tisztelete és védelme mellett elkötelezett emberek közösségét 3 tagú vezetőség irányítja, a tagok jelentős része már nyugdíjas.

Az egyesület túratervek alapján szervezi a programjait, melyekben a közeli, környékbeli dél-zalai tájakra írunk ki egynapos túrákat – folytatta az elnök. – A kiindulópontot tömegközlekedéssel közelítjük meg. A túráink hétvégente, általában szombati napokon zajlanak, átlagosan havonta három alkalommal. A távok változóak, 10 – 15 km körüliek.

Ezek a túrák nyíltak, azaz aki tudomást szerez róluk, még ha nem is tag, velünk tarthat – hívta fel a figyelmet Edit. A tagság részére távolabbi tájakra vezető túrákat is szervezünk, melyekhez autóbuszt bérlünk. Így pl. a közelmúltban Tatán túráztunk, de bérelt busszal jártunk Szombathelyen és környékén, az Őrségben, a petesmalmi Vidraparkban, valamint külföldi utakon, pl. Ausztriában a Schneebergen, a Rax Alpokban a Medve szurdokban, Lendván és még sorolhatnám. Sajnos, a személyszállítás költségének változása az ilyen utak vállalását ritkította.

Évente legalább két alkalommal többnapos utazást is szervezünk tagjainknak, ilyenkor kibérelünk egy kulcsosházat, és onnan csillagtúrázunk. Az elmúlt évben a Mecsekbe kirándultunk és 4-4 éjszakát töltöttünk el a sikondai, illetve a Zselicben a simonfai szállásokon. 

A kovid-járvány az utóbbi évben meghiúsította a külföldi többnapos utunkat, de korábban táboroztunk Szlovákiában az Alacsony Tátrában, Szlovéniában a Pohorje hegységben és a Kamniki Alpokban, valamint Erdélyben, és reméljük, hogy az idei évre tervezett szlovákiai táborozásunk is megvalósul a Szulyó hegységben. A külföldi többnapos túrákhoz is menedékházakban, olcsó szálláshelyeken foglalunk. 

Rendezvényeink is vannak szép számmal – sorolta elégedetten az egyesületi elnök. A hétvégén májusfát állítottunk, de volt farsangi bálunk, Mikulás ünnepségünk, közös gesztenyesütés, vagy csak úgy, a társaság kedvéért alkalmanként összejövünk egy olyan hegyi ingatlanon, amit a gazdája használatra átengedett nekünk.

Az egyesület gondoz egy turista útvonalat is, melyet az 1980-90-es évek fordulóján alakított ki. A 98 km hosszúságú körtúra a zalai olajipar előtt tiszteleg. Bázakerettyéről indul és oda is ér vissza több, olajiparhoz köthető település érintésével. Ennek az útvonalnak egy részére, különböző távokon országosan meghirdetett teljesítménytúrát is szerveznek minden év júniusában, amelyen az ország különböző pontjairól érkező, szép számú, mintegy 200 túrázó vesz részt.

Az egyesület forrásairól dr. Csizmadia Jánosné kiemelte: tagdíj bevétel, ami nem számottevő, évi 2000 Ft tagonként. Pályáztunk korábban önkormányzati támogatásra, ami ugyancsak nem jelentős. Legutoljára 50 000 Ft volt, emiatt az elmúlt két évben nem is pályáztunk, mert több munkával járt a pályázatnak megfelelés, mint ami a hozadéka. Vannak tagok, akik önként, munkával többet adnak. Az adó 1 %-a még a bevételi forrásunk, de a legjelentősebb a Magyar Természetjáró Szövetség által jelzésfelújításra kiírt és évente sikeres pályázat, melynek révén a felújított turistajelzés hossza alapján részesülünk díjazásban. Ez az összeg az elmúlt évben, mivel rövid szakaszt újítottunk 178 000 Ft volt, de a korábbi évben 600.000 Ft feletti összeget nyertünk ezzel a munkával, ami a tagok tevékenységének eredménye. A buszos utak és a táborozások költségéhez az egyesület a tagok részére támogatást nyújt nagyjából a fele összeg erejéig. Továbbá az egyesületi rendezvények költségeit is viseli az egyesület. Szóval kapunk is a tagoktól, meg adunk is nekik – nyugtázta a gazdálkodásukról az egyesület vezetője. 

Bakonyi Erzsébet



Ennek a cikknek a nyomtatott változata elolvasható a Kanizsa Újság május 6-án megjelent számában.

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.