Nagykanizsán is megmutatkozik a munkaerőhiány növekedése
A vendéglátás, a turizmus, valamint a szállodaipar területén mutatkozik a legnagyobb munkaerőhiány egy nemrégiben megjelent felmérés szerint. Németh Krisztián, az egyik Kanizsán is érintett munkaerő-közvetítő cég régiós vezetője azt tapasztalja, hogy környékünkön is valós ez a tendencia, hiszen a szakképzettséget igénylő pozíciókból hiányzik a legtöbb munkavállaló.
Az álláshirdetéseket tekintve a vállalatok a szakképzett munkaerőt keresik, a cégek a versenyképes fizetés mellett, a béren kívüli juttatásokkal próbálják vonzóvá tenni az ajánlatukat. A munkavállalók részéről a leghangsúlyosabb szempontok a jövedelem, a munkakörnyezet és a tevékenységük elismerése. Németh Krisztián szerint a munkáltatók között mára jelentős verseny alakult ki a potenciális dolgozókért, tulajdonképpen az összes ágazatban.
– Mindenképpen fontos munkáltatói oldalról, hogy megpróbálnak vonzóbbá válni a leendő munkavállalók szempontjából, az álláshirdetések megszerkesztése, tartalma is egyre jobban próbál igazodni ahhoz, hogy milyen igényekkel jelentkezhetnek az adott munkavállalók a piacon, komoly harc folyik az aktív és elérhető munkavállalókért a piacon minden szektorban, azt tudom mondani – Németh Krisztián régió vezető.
A pandémia egyik legnagyobb vesztese a szállodaipar volt. A több hónapos bezárás miatt a munkavállalók körében már nem vonzó, és bizonytalannak számít ezen terület. Így szakácsokat, cukrászokat és felszolgálókat találni a legnehezebb, de a képesítést nem igénylő szobalány, takarító, és karbantartó munkakörök esetén is nagy kihívást jelent pótolni a hiányzó létszámot.
– Januárban egy komolyabb béremelést hajtottunk végre, annak érdekében, hogy fent tartsuk a szálloda versenyképességét, ennek ellenére azt tapasztaljuk, hogy nagyon nehéz munkatársakat találni, nem csak a szakképzett területeken, gondolok felszolgálóra, szakácsra, karbantartóra, az olyan területeken is, ahol nem váruk el szakképzettséget – Horváth Tibor, szálloda igazgató.
Az elemzések szerint 2022 első negyedében – a tavalyi időszakhoz képest – a legkisebb mértékben az informatikai és a pénzügyi szektorokat érinti a szakemberhiány.
K.Vi.
(Borítókép: Kanizsa TV)