A magyar nép kedves madara, megérkeztek a fészekrakók

facebook megosztás

Nagykanizsa külső városrészeiben – szinte kivétel nélkül, mindenhol – élnek olyan elhivatott, természetbarát és madárbarát emberek, akik figyelemmel kísérik a „gólyájuk” sorsát. Nem véletlen a megfogalmazás, hiszen egy-egy fészket olyannyira óvón figyelnek, szemmel tartanak a környékbeli lakosok, hogy valóban sajátjuknak tekintik a madarat.

Kiskanizsán minden fészeknek van „gazdája”, némelyiknek több is. A Bajcsy-Zsilinszky utca végének közelében lakik Horváthné Vadász Mária. Házával szemben, a tér sarkában lévő villanyoszlopon hosszú évek óta lakott a fészek. Marika mindig feljegyzi, mikor költöznek el a gólyák, így naptárjában természetesen az is évről-évre szerepel, mikor érkezik meg a fészek tulajdonosa, és mikor tér haza, őt követően a párja.

 

– Az idén április 2-án jött meg az első. Tavaly 3-án, de volt olyan is, hogy március 25-én érkezett haza a gólyánk. Mi ilyenkor már napokkal korábban várjuk őket. A szomszédom, a Marika mindig otthon van, figyeli a fészket, ő veszi észre azonnal, ha megjött a gólyánk. Aztán azonnal telefonál, hogy a hírt továbbítsa – avatott be bennünket a gólyák szemmel tartásának forgatókönyvébe a kiskanizsai asszony.

Elárulta azt is: megfigyeléseik szerint mindig külön érkezik a pár, ez idén sem volt másként. Egy hét különbséggel lehetett látni a két gólyát a fészek tetején.

A civilek megfigyelései rendkívül hasznosak a Magyar Madártani Egyesület számára, az aktivistáik ugyanis nem tudnak jelen lenni minden helyszínen.

– Most például nincsenek itt. Ezt azért is tudjuk, először mindig renoválják a fészket, és táplálékot gyűjtenek. Utána rakják le a tojásokat. Látjuk azt is, amikor kikelnek a kisgólyák. Igaz, csak annyit látunk, nyújtogatják a pici csőrüket, a szüleik pedig etetik őket. A Madártani Egyesülettől minden évben jönnek gyűrűzni, akkor derül ki, tulajdonképpen hány gólyát rejt a fészek, de általában három szokott lenni – mondta el a Bajcsy-Zsilinszky utcai fészek adatait Horváthné Vadász Mária.

A gólyák szempontjából talán még érdekesebb helyszín Nagykanizsa környékén a miklósfai városrész. Köztudott, a közelben található a Mórichelyi Halastó, ami a táplálék közelsége miatt rendkívül vonzó helyszín a madaraknak. Több fészek van a településrészen, ennek köszönhetően itt még inkább megfigyelhető a gólyák ragaszkodása, a helyi kolónia jelenleg négy fészkelő párból áll.

– A legkorábbi érkezés március 10-én volt, akkor fagyoskodtak is rendesen. De általában március végén, április elején jönnek haza. Idén kicsit késtek, de megjöttek – mondta elöljáróban Imrei Ferenc nyugalmazott falugazdász, lelkes lokálpatrióta. 

– Érdekes a fészekelhagyásuk, illetve a költözésük. Pár évvel ezelőtt az Iskola utca torkolatába helyeztek fel fészektartókat a villamosművek munkatársai. A gólyák azóta sem építettek rá. A gólya oda rakja a fészkét, ahol neki szimpatikus. Most is két helyszínen van viszonylag fiatal építésű fészek, amiket veszélyes vezetékek vesznek körbe. Féltjük őket, de szerencsére tavaly sem történt baj – számolt be a történésekről Imrei Ferenc.

A Magyar Madártani Egyesület idén is azt kéri a lakosságtól, amennyiben segítségre szoruló gólyát látnak, sérülés vagy akár fészekromlás miatt, vegyék fel a kapcsolatot a lakóhelyükhöz legközelebb működő egyesületi csoporttal.

Vincze Adél

Fotó: Kanizsa Médiaház

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság április 22-én megjelent lapszámában olvasható. 

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.