Egy fél élet munkája - A sokoldalú Z. Soós István címmel nyílt kiállítás
Tájképek, portrék, grafikák és életképek egyaránt láthatók a Z. Soós István munkásságól összeállított kiállításon a Magyar Plakát Házban. A Thúry György Múzeum munkatársai a nagykanizsai születésű festőművész pályájának első feléből, 1920-tól 1960-ig válogattak ki 55 alkotást az érdeklődőknek.
Idén húsz éve, hogy elhunyt Z. Soós István, a múzeum a kerek évforduló alkalmából szeretett volna megemlékezni a festőről. A kanizsai intézményben több mint 700 alkotás található a művész hagyatékából, amit még halála előtt a városnak adományozott. Z. Soós István 102 évet élt, ebből körülbelül 80-at töltött aktívan, így nem volt könnyű leszűkíteni a képgyűjteményt.
- Arra törekedtem, hogy legyenek benne tematikus egységek. Tehát többféle csendélet is legyen, illetve van az ötvenes éveben egy realista ábrázolása a paraszti életnek, az egyszerű életnek, amiben egy kicsit Munkácsy szellemiségét véljük felfedezni. Főleg ez a sötét hátterű, valamiféle mélységes szomorúságot is ábrázoló művek. Ezekből mindenképpen egy csokorra valót szerettem volna - mondta el Szmodics-Tugya Beáta a Thúry György Múzeum történész-muzeológusa.
Z. Soós István fia, Barna bácsi 93 éves, Budapestről érkezett édesapja kiállításának a megnyitójára. Mint elmondta: nagyon szereti mindegyik művet és az összes darab elevenen él az emlékezetében.
- Arra nagyon jól emlékszem, amikor a Sárvári Szent László templomnak a freskóit csinálta. Én is ott vagyok modellként, mint ministráns. Akkor voltam kilenc éves, amikor a sárvári templomot pingálta - emelte ki a művész fia.
A kiállítás április huszadikáig megtekinthető a Magyar Plakát Házban.
K.V.
(Borítókép: Kanizsa TV)