Egy nap az emlékezés jegyében
Ma van a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja. Kanizsán a városi megemlékezést a Gulág-emléktáblánál tartották, a résztvevők itt rótták le kegyeletük a rendszer áldozatai előtt.
A kommunista diktatúrákban világszerte körülbelül 100 millió embert gyilkoltak meg, azoknak a száma, akiket megfigyeltettek, ellehetetlenítettek és üldöztek, megbecsülhetetlen. Magyarországon 2001 óta emlékeznek meg az áldozatokról, minden évben február 25-én. A Kisfaludy és a Batthyány utca kereszteződésénél tartott megemlékezésen Balogh László polgármester elmondta: a családja is érintett az üldöztetésekben, nagyapja a Gulágon halt meg 1948-ban, beszédében róla is megemlékezett.
– Rendes magyar ember volt, és mégis, ez a kommunista eszme, mint ahogy 100 millió emberrel azt tette, hogy ma jeltelen sírban nyugszik, valahol Nyugat-Szibériában egy Szverdlovszkaja Oblaszty Taborinszki rajon Scses nevű községe mellett – avatta be a résztvevőket családtagja tragikus történetébe Nagykanizsa polgármestere.
Cseresnyés Péter a térség országgyűlési képviselője beszédében úgy fogalmazott, józan ember nem tekinthet máshogy a diktatúra cselekedeteire, mint részvéttel és iszonyattal.
– Ha csak a létező szocializmus terrorjának legesztelenebb eszközét, a Gulágok rendszerét nézzük meg, annak kiagyalói és működtetői lelkén legalább 200 ezer magyar ember élete szárad – fogalmazott Cseresnyés Péter.
A megemlékezés végén a város vezetői és a meghívottak megkoszorúzták a Gulág-emléktáblát.
K.T.
(Borítókép: Kanizsa TV)