Ma van a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napja
Kis mértékben ugyan, de a pandémiás helyzet óta emelkedett a nők ellen elkövetett erőszakos cselekmények száma a megyében Tóth László szerint. A Zala Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési alosztályvezetője elmondta, hogy az ilyen eseteknél mintegy 90 százalékban egy családtag az elkövető. November 25-e 1999 óta, hivatalosan a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napja.
Ezen a napon a különböző szervezetek a nők elleni erőszak áldozataira emlékeznek, ezen kívül arra hívják fel a figyelmet, hogy a probléma az egész társadalmat érinti, így a felszámolása is mindenkinek a közös felelőssége.
– Sajnos még mindig léteznek azok a sztereotípiák, amelyeket mindannyian hallunk, az úgymond népi bölcsességek: Az asszony verve jó vagy: Tudja az asszony, hogy hol a helye. Ezek a dolgok már idejét múltak, nem szabad, nem lehet így viselkedni. A nők elleni erőszak azért is nagyon veszélyes, mert amikor egy nőt bántanak, akkor nem csak őt bántják, hanem a családját, és azokat a gyerekeket is, akik egy ilyen családban nőnek fel – mondta el Tóth László, a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési alosztályvezetője.
Az európai statisztikák szerint a nők egyharmadát éri 15 éves kora után szexuális vagy más jellegű fizikai erőszak – hangsúlyozta Dóber Valéria. A pszichológus hozzátette: sokakat már gyerekkorban bántalmaztak testileg vagy lelkileg.
– Nagyon nehéz segítséget kérni, nekem is több olyan páciensem volt, aki a gyerekkori abúzus történetét már felnőtt nőként kezdte valahogy feldolgozni. A legszomorúbb az, amikor a család, egy gyereknek a szexuális abúzusa esetén nem hisz neki. A gyerek akkor benne marad a szégyenben, vagy elhangzanak olyan mondatok, hogy: ha legközelebb is megtörténik, akkor majd szóljál – fogalmazott Dóber Valéria pszichológus.
A szakember szerint a legnagyobb probléma, hogy az áldozatok jelentős hányada nem mer segítséget kérni, mert attól fél, hogy nem hisznek neki, vagy őt fogják hibáztatni.
K.V.
(Képek: Kanizsa TV)