Úton lenni ősszel
Az ősz beköszöntével a megváltozott időjárási körülmények fokozott óvatosságot és figyelmet követelnek a közlekedésben résztvevőktől. A szakemberek szerint a balesetek többségét meg lehet előzni csupán felelős gondolkodással, a szabályok tiszteletével és megfelelő felkészüléssel.
A gyalogosoknak, a kerékpárosoknak és a gépkocsivezetőknek egyaránt alkalmazkodniuk kell a változásokhoz ahhoz, hogy minden rendben legyen – hangsúlyozta Lovkó Balázs, a Nagykanizsai Rendőrkapitányság balesetmegelőzési főelőadója.
– A látni és látszani elv az, ami ebben az időszakban kiemelten fontos, ugyanis rövidülnek a nappalok, reggel később világosodik és este korábban sötétedik. A járművek tekintetében a világító berendezések karbantartása a jól láthatóság érdekében elengedhetetlen. A gyengélkedő akkumulátorok - az ablaktörlő, a fűtés miatt - hidegebb napokon cserbenhagyhatnak minket, így célszerű annak állapotát is ellenőrizni. A fűtő - hűtő berendezések és jól működő ablaktörlő lapátok mind a szélvédőn történő kifogástalan kilátást segítik elő. A kerékpár, vagy a kerékpáros kivilágítása életet is menthet! Lényeges tehát, hogy a kerékpárosok is maradéktalanul tartsák be a KRESZ előírásait. Nem jellemző ugyan, de ha az elmúlt két évet vizsgáljuk, sajnos történt gyalogos baleset a „látni-és látszani elv” figyelmen kívül hagyása miatt. Ezek a balesetek megelőzhetők lennének a fényvisszaverő eszközök használatával és természetesen a közlekedési szabályok betartásával, hiszen azok a gyalogosokra is vonatkoznak. A járművezetők a fényvisszaverő ruházatban, a láthatóságát biztosító gyalogost, kellő távolságból és időben észlelhetik, így megelőzhetők az ilyen balesetek. A gyalogosoknak fontos tudomásul venni, hogy ebben az időszakban pontosan a látási, időjárási és útviszonyok megváltozása miatt nem léphetnek le olyan biztonsággal az úttestre, mint a nyári időszakban, hiszen a gépjárművek nehezebben, a sokszor nedves aszfalton nagyobb fékúttal tudnak csak megállni, ezért nekik is nagyobb körültekintéssel kell közlekedni – mondta el Lovkó Balázs.
Kálovics Tamás, a Kanizsa Kerékpárcentrum üzletvezetője szerint a fékrendszer és a gumik állapota az, ami nagyon fontos a kerékpárnál. Egy kopott gumival sokkal könnyebben el lehet esni, meg lehet csúszni egy őszi, vizes aszfalton.
– A megfelelő kivilágítás is elengedhetetlen, nem csak a biciklilámpákkal, hanem célszerű magunknak is olyan ruházatot venni. Én, mint közlekedő is találkozom olyannal, aki fekete ruhában közlekedik egy sötét, esős napon, és annyira nem lehet látni, hogy életveszélyes. Szerencsére azt tapasztalom, hogy a hűvösebb időben is sokan választják a kerékpáros közlekedési módot. Ma már kaphatók speciális csomagtartóra vagy vázra szerelhető túratáskák, ezekkel kényelmesen lehet járni a munkahelyre vagy akár iskolába is. Attól sem kell tartani, hogy ellopják a biciklit, ha esetleg nincs tárolási lehetőség, mert rendkívül biztonságosak a zárak. Úgy gondolom, hogy nem érdemes a minőségi lámpákon vagy zárakon spórolni, és a kerékpárt is célszerű az őszi időszak előtt átvizsgáltatni a biztonságunk érdekében – emelte ki Kálovics Tamás.
Az autók esetében a jármű világítóberendezéseit, a ködlámpákat és a fényszórókat is gyakrabban kell ellenőrizni, mivel az esősebb, párásabb időjárásban megváltoznak az útviszonyok – árulta el Arany István, a Start Autósiskola oktatója.
– A lehulló falevelek is nehezítik a közlekedést, mert eltakarhatják az útburkolati jeleket. A reggeli fagyoknál jegesedésre is számítani kell és el kell gondolkodni azon is, hogy mikor érdemes téli gumira váltani. Tévhit, hogy ez csak hóban és jégnél hasznos, ugyanis, ha a napi középhőmérséklet 7 Celsius fok alatt van, akkor már száraz úton is jobban tapad a téli gumiabroncs. Ezen kívül a szarvasok párzási időszakában lakott területen kívül is lassabb tempót kell választani és figyelni a vadveszélyt jelző táblákat. Én azt tanácsolom, hogy a biztonság kedvéért tartsunk a megszokottnál nagyobb követési távolságot is – mondta Arany István.
Az oktató a munkája során azt tapasztalja, hogy szerencsére mind a tanuló vezetőkkel, mind pedig a többi közlekedővel szemben egyre több türelmes sofőr van az utakon, a rendőrség is fokozottan segíti és irányítja a forgalmat ebben az időszakban.
Körtvélyessy Vivien
Fotó: Novák Viktor
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. október 1-én megjelent számában olvasható.