Közgyűlés - nem sikerült megegyezni az 588 millió forintos fejlesztési listáról
Hiába tartottak a képviselők mintegy 45 perces egyeztetési szünetet, így sem sikerült megegyezni az 588 millió forintos fejlesztési listáról a csütörtöki közgyűlésen. Mi is többször beszámoltunk róla, hogy a polgármester által kidolgozott csomagban lévő 23 helyett az ÉVE 28 fejlesztést hajtana végre az állami kompenzációból. Közben érkezett egy levél Belügyminisztériumtól, amely kilátásba helyezte, hogy csak a polgármesteri sort hagyják jóvá. A hosszú jogi és politikai vita ellenére a döntést jövő csütörtökre halasztották a városatyák.
Aforizmákból ezúttal sem volt hiány a közgyűlésen, jutott bölcselet az eredetileg 19-esnek jelölt napirendhez is. A Fidesz-frakció álláspontja mondhatni megegyezett abban, hogy az ÉVE csak azért nem hajnaldó eleget tenni a belügyminisztériumi levélnek, mert minden áron a saját akaratát akarja érvényesíteni.
– Azt akarják, hogy az önöké legyen az utolsó szó. Mi még akkor is azért fogunk lobbizni, hogy ezt a pénzt a város megkapja. S ezt tettük is, így most itt van a lehetőség, hogy az 588 millió forintot megkaphatjuk, csak bizonyos döntéseket módosítani kell. S el kell fogadniuk, hogy a fejlesztési lista az az eredeti fejlesztési lista legyen. De, ahogy a szavakat kiforgatják, s teljesen az ellenkezőjére fordítják, az nem újdonság számomra – mondta Bizzer András, Nagykanizsa alpolgármestere.
A vita hevében pár perccel később az alpolgármester ismét arra utalt: az ÉVE csak azért védi a saját listáját, hogy politikai botrányt kelthessen.
– Önöknek az az érdeke politikai szempontból, hogy botránykeltés legyen, mert valljuk meg, ha az 588 millió forintos támogatást megkaptuk a kormánytól, de mi itt szerencsétlenkedünk, és nem tudjuk majd felhasználni ezt az 588 millió forintot a város érdekében, az botrányos dolog. S itt most megy a politikai botrány, ennek tükrében minket szidnak, hogy ez köszönhető Cseresnyés Péternek, polgármester úrnak, s köszönhető nekem – tette hozzá Bizzer András.
Az üggyel kapcsolatban jogi vita is kialakult, hiszen az ÉVE álláspontja szerint a Belügyminisztérium önkormányzati döntést kért, és a polgármester által összeállított, majd feltöltött dokumentum nem számít annak, hiszen az se nem rendelet, se nem határozat.
– A Belügyminisztérium önkormányzati döntést várt, amit önök elkentek, azért kenték el, hogy a közgyűlés ne szerezzen róla tudomást. Ne tudjuk meg, hogy milyen kormányhatározat készül. Ez teljesen egyértelmű. Hiába mondja a jegyzőnő, hogy nem kellett határozat, én meg mondom, hogy kellett. Hallom, folyamatosan mondja, hogy nem kellett…én meg folyamatosan mondom, hogy de, igen, kellett. A belügyminisztériumi levélből expressis verbis – jelentése: félreérthetetlenül, a szerk – kitűzik, hogy kellett határozat – fogalmazott Károlyi Attila, az ÉVE önkormányzati képviselője.
Határozatot pedig csak a Tulajdonosi Bizottság hozott, és ebben nem tértek el a kormány által megszabott lehetőségektől. Így Fodor Csaba szerint a Belügyminisztérium dörgedelmes levele annak köszönhető, hogy Cseresnyés Péter kilobbizta: ne fogadják el a jogilag minden szabálynak eleget tevő ÉVE listát.
– Szomorúan tapasztaltuk, hogy Bizzer képviselő fenyegetései beváltak, hogy „majd aztán, amit a Tulajdonosi Bizottság összehozott, az ő 23-ukkal szemben 27-28 felújítási kérdést, azt aztán biztos, így meg úgy a minisztérium nem fogja engedélyezni, s mi lesz akkor…” úgy látszik Cseresnyés Péternek volt rá másfél hónapja, hogy elintézze, és született is egy levél a Belügyminisztériumtól, ami azt írja: „irgum-burgum, nem használhatjuk fel az 588 milliót”. Ami egyébként nem így van – vélekedett Fodor Csaba, az ÉVE frakcióvezetője.
A viták és a tanácskozási szünet ellenére tegnap nem született megállapodás a felek között. Erre a jövő csütörtöki, soron kívüli közgyűlés adhat újabb lehetőséget.
M-B.Gy.
(Képek: Kanizsa TV)