Felkészültek az őszre a méhészek
Túl vannak az utolsó repülésükön a méhek, a környékbeli méhészek már felkészítették a családokat a hideg időszakra. Somogyi Gyula, a Nagykanizsa és Környéke Méhész Egyesület elnöke egy lehetséges változást is előrevetített: a Mezőgazdasági és Halászati Tanács októberi ülésének eredményeképpen szigorodhat a méz eredetmegjelölése.
Több mint 300 méhcsaláddal dolgozik Somogyi Gyula, aki elmondta: a telelési munkák nagyrészét befejezték, a méhcsaládokat feletették, az atkákat gyérítették, már csak a takarás van hátra. A szakértő hozzátette, az ágazat támogatása, valamint a méz védelme érdekében az Európai Bizottság ígéretet tett arra, hogy szigorítják a mézkeverékek származási jelölését.
– Nagy gondunk van a kínai méznek nevezett, ki merem mondani, rizssziruppal. Ezentúl az unióban másképp kell jelölni az üzletekben levő mézeket. Eddig úgy volt, hogy EU és EU-n kívüli mézek keveréke. Azt szeretnék elérni, hogy ez úgy legyen, hogy például, egy bolt polcán olyan méz van, hogy 70 százalék kínai, akkor azt rá kell írni olyan sorrendben, amelyikből a legtöbb van benne. Tehát 70 százalék kínai, mondjuk 20 százalék magyar, meg 10 százalék ukrán. Ez nekünk nagyon fontos lenne, ha megvalósulna – nyilatkozta Somogyi Gyula, a Nagykanizsa és Környéke Méhész Egyesület elnöke.
Arról már Híradónkban korábban is beszámoltunk, az idei év nem kedvezett sem a méhészeknek, sem a méheknek, emiatt pedig sokan fel is hagytak a szakmával. Lipódi László 40 éve méhészkedik és több mint 250 méhcsaládja van. A méhei egyharmadának szinte nulla termése volt, a családok átlagtermése kettő és nyolc kiló között mozgott. A méhész szerint a közelgő ünnepi időszakra még marad elegendő mennyiség a hazai mézből.
– A termelőknél, méhészeknél megmarad az, ami a fogyasztóknak kell az idei évben, egész biztosan. Azt, hogy meddig fog kitartani: január, február, márciusi hónapokban is lesz-e méz, az már kockázatosabb, hogy mi lesz az ittlévő mézmennyiséggel. A méhészeknek jó része, nagyon helyesen egyébként, úgy kalkulál most már, hogy a közvetlen környezetét igyekszik ellátni természetes mézzel – mondta el Lipódi László méhész.
A szakemberek hozzátették: sokan azt hiszik, hogy a kristályos méz hamis vagy rosszabb minőségű. Valójában ez egy természetes folyamat, és csak az a méz kristályosodik meg, ami nem esett át semmilyen mesterséges folyamaton.
K.R.
(Képek: Kanizsa TV)