A barokk zene rejtelmeibe avatta be a közönséget Kollonay Zoltán

facebook megosztás

Véget ért a Zenél a város elnevezésű programsorozat, amit a Farkas Ferenc Zene- és Aranymetszés Alapfokú Művészeti Iskola szervezett a zene világnapja alkalmából. A zárórendezvényen Kollonay Zoltán, az intézmény zongoratanára a barokk zenéről tartott előadást.

A barokk zene elfeledett és újra felfedezett titkait osztotta meg a közönséggel Kollonay Zoltán. Az előadóművész elmondta, a korszakra jellemző volt, hogy a zeneszerzők vázlatosan dolgozták ki a kottákat, szabad kezet adva ezzel az előadóknak. Ez a régi zenei előadásmód sokáig nem volt benne az akadémiai oktatásban, így kevesen ismerik igazán.

– Itt van nagy lehetősége az előadóknak, hogy ezt kibontsák. Ha ezeket a titkokat ismerik, akkor ki lehet bontani, fel lehet öltöztetni egy egyszerű dallamot díszítésekkel, rögtönzésekkel, improvizációkkal, figurációval, amit annak idején a korban elvártak a szerzőtől. A szerzőnek egy dinamikus egyéniségnek kell lenni, és az egyéniségét bele kellett vinni – mondta el Kollonay Zoltán, a Farkas Ferenc Zene- és Aranymetszés Alapfokú Művészeti Iskola zongoratanára.

Az előadás címe – A barokk zene királya – is erre, a korszakra jellemző szabadkezűségre utal. Az előadónak lehetősége volt, hogy a szerző elképzelését több lehetőség szerint adja át a közönségnek.

– Nyilvánvaló, hogy a király az előadó lesz, hiszen ráhárul minden mozzanata, a kottakidíszítettség, a basszus kidolgozása, a hangszerelés, a szólamok, az ad hoc előadás, a spontaneitás. Minden, ami akkor jellemző volt, de ez nem nagy dolog, mert akkor mindenki ezt a nyelvet beszélte és ebben éltek, csak mi nem tudunk róla, mert eltelt egy-két évszázad és ez eltűnt az előadói hagyományból, a kották meg nem adnak képet erről annyira – tette hozzá Kollonay Zoltán.

A korszak 1600-tól 1750-ig tartott és az egyik legnagyobb zeneszerzője a német Johann Sebastian Bach volt.

K.R.

(Képek: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.