Lendületet vettek a kanizsai ingatlanok árai
Folyamatosan emelkedik a családi házak és a lakások ára. Flórek Zsolt szerint a következő egy évben még további drágulás várható. Az ingatlanokkal foglalkozó szakember elmondta: ennek ellenére folyamatos az érdeklődés a lakáspiacon.
Ezen a nyáron az ingatlanpiac mondhatni a fénykorát éli – fogalmazott Flórek Zsolt. A szakértő úgy gondolja: ennek az az oka, hogy akinek van némi megtakarítása, ők igyekeznek ingatlanba befektetni.
– A nyár nagyjából úgy telt el, hogy nem volt megállás az ingatlanpiacon. Én azt vettem észre, hogy non stop volt az érdeklődés. Ennek több oka is lehet, ami szoros összefüggésben lehet azzal, hogy mi fog történni a közeljövőben. Az infláció nagyon megugrott és mindenki szeretné a pénzét, ha nem is gyarapítani, de legalább valami értékálló dologba fektetni. Olyanba, ami közép- és hosszútávon nem veszít az értékéből – mondta el Flórek Zsolt, a Hill Invest Kft. tulajdonosa.
Abban az esetben, ha valaki a megtakarított pénzét feltétlen ingatlanba szeretné fektetni, jelen helyzetben a várakozás nem jó stratégia – vallja Horváth Zoltán Vilmos. Az ingatlanközvetítő szerint viszont annak, akinek nem sürgős a lakásvásárlás, érdemes kicsit várnia, hogy bővebb kínálatból választhasson új otthont magának.
– Én úgy gondolom, hogy abban az esetben, ha tudnak várni, akkor mindenképpen várakozzanak, mert ma a kínálat nagyon szűk. A kényszervásárlás az nem mindig jó megoldás. Nem mindig helyes döntés az, ha azért vásárolunk meg egy ingatlant, mert nem tudunk mást megvenni, vagy mást választani. Ha megengedi az élethelyzetük, hogy várakozzanak, hogy nagyobb választékból tudjanak választani, akkor mindenképpen jobban teszik, ha várakoznak – fogalmazott Horváth Zoltán Vilmos, a SIKER Ingatlan értékbecslője, ingatlanközvetítője.
Flórek Zsolt úgy gondolja, hogy a minimálbér emelkedése egy olyan tényező lehet, aminek hatására még többen igényelhetnek hitelt egy új ingatlan vételénél.
– Ha növekszik a minimálbér, akkor növekszik a hitelképesség. Inkább eladósodik valaki. A most aktuális 3 és 4 százalék között még lehet kapni jelzáloghitelt a kereskedelmi bankoknál. 3-4 százalékon eladósodni, versus 10-12 százalékot romlik a pénz értéke, tehát még mindig jobb döntés hitelt felvenni és lakást venni. Azt mondom, mindenkit érdekel. Természetesen ott van, ami további hajtóerő a fiataloknak a CSOK és a családi otthonteremtési támogatások, amik a klasszikus lakossági piacon növelik a keresletet – árulta el Flórek Zsolt.
A szakember elmondta: bár a lakosság pénzügyi tudatossága folyamatosan fejlődik, de továbbra is azt tanácsolja a vásárlóknak, hogy mindig a jövedelmüknek megfelelően vegyenek fel hitelt, hogy törleszteni tudják a hátralévő összeget.
H.R.
(Borítókép: Kanizsa TV)