A szakember szerint többet árt, mint segít a varjúfészkek elköltöztetése
A vetésivarjú-kolóniák engedélyezett megszüntetése nem megoldás, vélekedik a Platán sori helyzetről Orbán Zoltán. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője szerint hosszú távon sokkal több lakosnak okoznak majd kellemetlenséget a költöztetéssel. A szakember úgy véli, a varjak egy része hamarosan visszaköltözik az érintett területre, a kolónia másik fele pedig a város más pontján keres majd fészkelőhelyet.
Kedden számoltunk be arról, hogy kézhez kapta Bodó László önkormányzati képviselő azt a határozatot, amely szerint engedélyezte a Zala Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Osztálya a Platán soron található vetési varjak fészkeinek eltávolítását. Az üggyel kapcsolatban megkerestük Orbán Zoltán ornitológust, aki elmondta: a vetési varjak az ország egész területén előfordulnak, a probléma az, hogy ez egy viszonylag új jelenség, és az emberek még nem tudták ezt megszokni.
A dombóvári születésű madárbarát is egy varjúkolóniánál lakik, így tapasztalatból tudja, egyedül az együttélés jelenthet megoldást, hiszen a levágott ágak után pár éven belül újak nőnek, a megsemmisített fészkek helyére pedig rövid idő alatt visszarepülnek az egyébként kifejezetten intelligensnek számító madarak.
– Egyetlen megoldás van, és ez azt kell, hogy mondjam, ez globálisan is érvényes az emberekre. Meg kell tanulnunk együtt élnünk a környezeti hatásokkal. Meg kell értenünk, például a madarak, az állatok jelenléte a környezetünkben természetes dolog. A Földön nem csak mi élünk. Természetesen vannak olyan helyzetek, amikor ezt nem lehet hagyni. Ez nem olyan helyzet. Sokkal jobb lenne, ha mondjuk úgy fognánk fel a varjak jelenlétét, mint egy olyan természeti, környezeti hatást, mint a gravitáció vagy a napfelkelte. Szó nincs arról, hogy nem lehet ezekkel a madarakkal együtt élni – nyilatkozta Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője.
K.R.
(Borítókép: Kanizsa TV)