Érdekes emberek, érdekes történetek 6. – Bécsben és Nagykanizsán is éledezik a zenei élet…
Kanizsai koncertjein több alkalommal is találkozhattunk Papócsi Róbert, Bécsben élő kürt professzor, karmesterrel. Elmondhatjuk róla, szinte hazajár városunkba. Beszélgetésünkben az indulás kezdeteiről, a példaképekről, az emlékezetes fellépéseiről kérdeztük, s nem hagytuk ki azt sem, hogy mit jelent számára Nagykanizsa, hiszen olyan ígéretet is tett korábban, hogy segíti a helyi szimfonikus zenekart.
– Nagykanizsán születtem, szepetneki vagyok, a szüleim ma is ott élnek. Mindig is szerettem „csinálni” a zenét – vallja. Kiskoromtól – amikor még el sem bírtam a hangszert –, már kürtöltem. Én cipeltem a barátaim trombitáját, mert az kisebb volt, ők pedig az én kürtömet vitték.
Példaképként meg kell említenem Baráth Zoltánt, tőle tanultam mindent az elején. Tőle kaptam az első lökéseket, nagyon sokat segített, vitt Pécsre, támogatott, hogy elinduljon a kürtös pályám. Ő erőn felül segített abban, hogy sikerüljön tovább mennem.
Miután 14 évesen fölvettek a váci szakközépiskolába, egyértelmű volt számomra, hogy a zenei pályát folytatom. Egyenes út vezetett a pécsi főiskolára, ahol kürt diplomát Végh Csaba kürtművésznél, és fúvós karnagyi diplomát Neumayer Károly professzor úrnál szereztem. A főiskola mellett tanítottam Kiskanizsán, a magán zeneiskolában, és fél évig ének-zenét Szepetneken az általános iskolában. Nagykanizsára amúgy is hazajárok, Tatár Csaba barátommal ezeréves a kapcsolatunk. Együtt jártunk Vácra, és kisegítő tanárként többször részt vettem Csaba fúvószenekari táborában.
A művész pályájának elején dolgozott Szentendrén, majd fölvették az Operettszínházba, mint kürtöst. Aztán családi okok miatt visszaköltöztek Kaposvárra, ekkor tanított Balatonbogláron és Kaposváron, majd fölvették Pécsre a Pannon Filharmonikusokhoz. Ott 2 évet töltött el, ezután 4 évre kiköltöztek Egyiptomba, ahol a Kairói Szimfonikus Zenekarban játszott. Akkor kezdődött el a revolúció, ami Kairóból indult a Mubarak-rezsim megdöntésével és szinte felborult az egész arab világ. Egyértelművé vált számukra, hogy nem maradnak ott tovább. A gyermeke a volt feleségével Svájcba költözött, Róbert akkor már megismerte Judithot, a mostani feleségét és 2011-ben úgy döntött, hogy Bécsbe költözik, a zene fővárosába.
Inspiráció a karmesterséghez
– Nagy kedvem volt a karmesterkedéshez, de ez csak egy mellékvágánynak tűnt eleinte. S amikor ideköltöztem Bécsbe, sok segítséget kaptam Michael Halásztól, későbbi feleségem, Judith Halász operaénekes édesapjától. Inspiráló volt számomra az életútja, hiszen nyugdíjba vonulásáig, 25 éven át volt a Bécsi Állami Operaház nagy tudású karmestere.
Mint mentorommal, elkezdtünk vele vezényelgetni. Így kezdődött a minél inkább erősödő érdeklődésem a vezénylés felé. Gyakorlatilag fél év múlva Deutschkreutzba, egy Sopron melletti kisvárosba kerültem, mint karnagy, ahol már nem csak tükör előtt gyakorolhattam a vezénylést. Aztán visszakerültem Bécsbe, így most már egyszerűbb, és könnyebb az életem.
A mesterdiplomámat 2018 májusában szereztem meg Christian Schulznál szimfonikus karnagy szakon. A diplomakoncerten Johann Strauss Denevér című operettjét mutattuk be kórussal, énekesekkel és 80 százalékban magyar muzsikusokból álló zenekarral. Gyönyörűség volt valójában a barátaimat vezényelni. Ezekkel az énekesekkel már 2019-ben bemutattuk Thrimor Dhomi: The last breath operát a Vienna Summer Music Festivál keretén belül, ahol már 5 éve fellépünk. Először Puccini Angelica nővér, majd Mozart Varázsfuvola című operája szerepelt a repertoáron, aztán jött a pandémia, ami mindent megakasztott.
A diplomakoncertre meghívtam az akkori magyar nagykövetet is látatlanban. Utána nagykövet-váltás történt, az új nagykövet, Dr. Nagy Andor Nagykövet Úr meghívott a nagykövetségre, és az ő javaslatára megszerveztük a bécsi magyar zenészek találkozóját. Azt tudni kell, hogy Bécsben rengeteg a magyar zenész, de lehet, hogy nem is tudunk egymásról. Emlékezetes pillanatot jelentett, amikor össze tudtuk verbuválni a zenészeket. Én egy magyar zenekart vezényeltem, Judith énekelt, és a 82 éves apukája is vezényelt. Nagyon szép élményt jelentett számomra.
Fontos állomás volt a dirigens életében, amikor 2019-ben Prágában, a Smetana Hallban vezényelhette a Karlovy Vary Szimfonikus Zenekart. Azonban egy következő koncert az Észak Cseh Szimfonikus Zenekar Teplice- vel a pandémia miatt tavaly elmaradt. Ugyancsak a „korona” miatt elmaradt Michael J. Polo: Pluto című operájának ősbemutatója is.
– Egy huszárvágással visszakanyarodva, Nagykanizsán is elmaradt egy jubileumi koncert, a 100 éves Nagykanizsai Szimfonikus Zenekar megünneplése. A napokban beszéltünk Balogh Tündével, a Krátky István Zenei és Kulturális Egyesület alelnökével, a Nagykanizsai Szimfonikus Zenekar, valamint a Fentős Ferenc Kamarazenekar művészeti vezetőjével arról, hogy 2022. január 8-án, az újévi koncert keretén belül ezt pótolhatnánk, és rendezhetnénk egy gyönyörű megemlékezést – hívta fel a figyelmet Papócsi Róbert. – Nagykanizsán is most indul el a zenei élet, meglátjuk, mire van keret, és amennyiben lesz rá lehetőség és finanszírozás, talán még egy koncertet is közbe lehetne iktatni. Akár egy olyant, mint pár éve, amikor október 1-jén, a Zene Világnapján vezényelhettem a kanizsaiakat.
Ami biztos, 2022. augusztus 25-én Kecskeméten én vezénylem a Kecskeméti Szimfonikus Zenekart – újságolta a művész. – A hangverseny első felében Shiran Wang két Beethoven zongoraversenyt játszik majd, míg a második felében magyar táncokat játszik a zenekar. Ugyanezt a koncertet másnap, 26-án Bécsben a MuTh Theaterben is eljátsszuk.
A Kecskeméti Szimfonikus Zenekarnak új menedzsmentje van, barátom Földi Jácint vezetésével – folytatta a terveit a karmester. Most június 25-én a Musikverein Bécs lesz a helyszíne egy fellépésünknek Schulz professzorom vezényletével. Ide eljön Jácint és még valaki a vezetőségből, hogy beszéljünk a kapcsolataink fejlesztéséről; mit tudnánk mi nyújtani Kecskemétnek, és mit tudna Kecskemét nyújtani nekünk. Ilyen kölcsönös kapcsolat a szolnoki szimfonikus zenekarral is összejött a bécsi (Wiener) barátaimmal karöltve.
Arra a kérdésre, hogy marad-e ideje kürtöt venni kezébe, a művész így válaszolt:
– Már azért is kezembe kell, hogy vegyem, mert kürtprofesszor vagyok a Richard Wagner Konzervatóriumban, és vannak növendékek, akik maholnap hivatásos kürtösök lesznek. Most pénteken tartottunk egy házi koncertet, ahol én is játszottam. Plusz van egy kürtkvartettünk és rendszeresen összejárogatunk muzsikálni. A magyar kürtösök Bécsbe jönnek. Közülük Járai György nagyon jó barátom, együtt kezdtünk Pécsett a főiskolán. Ő Badenben van a színházban, Kiss Róbert Pozsonyban a filharmonikus zenekarban játszik. Vass Zoltán barátom pedig Bécs mellett Mistelbachban tanít. A kürt tehát nincs teljesen félretéve. A vírus előtti utolsó fellángolásként Kínában koncerteztünk, a pécsi énekeseket a szolnoki szimfonikus zenekar kísérte, ők igazából Kínában, mint Schönbrunn Sinfonieorchester voltak. Most a Kecskemétiekkel próbáljuk meg összekötni a jövőnket. Nekik is jó lenne, ha a zenekaruk külföldre jöhetne turnézni, és nekem is jó lenne, ha bejöhetnék Magyarországra, és akár ott is vezényelhetnék.
A pandémia után Bécsben is éledezik a zenei élet
Van három zenekarom és egy énekkarom, melyeknek most indulnak a próbái. Hamarosan el kell döntenünk azt is: hova tovább. A „bezártság” alatt elkezdtem olaszul tanulni, hiszen az opera nyelve az olasz. Sok mindent tanulok és kapok feleségemtől Judittól is, mint énekestől.
Sokat kürtöltem, gyakoroltam, rendeztem egy online karmesterversenyt, és örömmel vezényeltem volna Prágában, Alexey Shor: orosz származású Amerikában élő zeneszerző Travel Notebook című zongoraversenyét is. A gyönyörűszép darab partitúráját, a zenekari és a zongoraszólamot ingyen és bérmentve a rendelkezésemre bocsátotta a szerző. Tehát szép példákat is tapasztaltam a pandémia alatt. Ez a koncert most június 25-én Bécsben is elhangzik, de sajnos nem én dirigálom.
Végezetül Papócsi Róbert elárulta:
Júliusban mindenképpen hazajövök Kanizsára, szeretném meglátogatni anyuékat, mert már régen találkoztunk. Időközben vettünk egy csodaszép házat a magyar oldalon, egy órára Bécstől, Várbalog községben, s amikor csak tehetjük ott tartózkodunk, onnan tanítottunk. A bátyámék eljöttek hozzánk, de a szüleim sajnos elkapták a vírust, és nem tudtak otthonról kimozdulni. Jön hozzám a nagyfiam Svájcból, és vele együtt a nagyszülőket mindenképpen meglátogatjuk…
Bakonyi Erzsébet
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. június 18-án megjelent számában olvasható.