174 év után, április 30-tól megszűnik a távirat
174 év után, április 30-tól megszűnik a távirat. Drasztikusan lecsökkent az ügyfelek igénye a táviratozás iránt az elmúlt évtizedben, ezért a Magyar Posta a hónap végével kivezeti a portfóliójából a belföldi táviratot és a hozzá kapcsolódó Posta-Világfax szolgáltatást. A posta szóvivőjétől megtudtuk, hogy a hír hallatán több hivatalukban is megjelentek olyanok, akik még egyszer, utoljára szerettek volna feladni egy táviratot.
Az utóbbi 10 évben 20-30 százalékkal csökkent a feladott táviratok mennyisége az országban. Míg 30 évvel ezelőtt évente 8 millió táviratot küldtek egymásnak az emberek, addig tavaly ez a szám mindösszesen 23 ezer volt. A távirat egy ikonikus funkciója volt a hír továbbításának, éppen ezért sokakat megérintett, hogy végleg megszüntetik.
– Azt látjuk a visszajelzésekből, hogy mindenkiben felébredt a nosztalgia, hogy milyen volt, amikor még táviratot adtak fel az emberek, és mi mindenről emlékeztünk meg táviratban. Legyen az egy eljegyzés, egy házasság, egy gyermek születése, egy születésnap, egy névnap, karácsony vagy húsvét, bármilyen ünnep. Ezekre az ünnepekre általában sima táviratot adtak fel, de a későbbiek során, a ’70-es években rendkívül népszerű volt az úgynevezett dísztávirat, akkor milliók küldték ezt egymásnak különböző alkalmakra az emberek – mondta el Panulin Ildikó, a Magyar Posta szóvivője.
Egyebek mellett ebben az Ady utcai épületben is működött egy távirda annak idején. Nagykanizsára valószínűleg a vasúttal együtt érkezett meg a távirda szolgáltatás az 1860-as években. Városunk akkoriban éveken keresztül, több megyének is a távirda központja volt.
– Ahol most állunk, az a valamikori Városházának egy része volt, amiben egy ideig működött a távirda. Ez azt jelentette, hogy a Monarchiában, a nagy Magyarországon kilenc ilyen távirda központ volt, tehát egy nagyon-nagyon fontos állomás volt. Csak később következett az, hogy a postát és ezt a távirda funkciót összevonták – mesélte Czupi Gyula, a Halis István Városi Könyvtár igazgatója.
A témával részletesebben foglalkozunk mai Napi Kanizsa című műsorunkban, valamint az érdeklődők a távirdákról Tarnóczky Attila kutatásait a holmi.nagykar.hu oldalon is megtalálják.
K.V.
(Képek: Kanizsa TV)