Gondolatok március 15-ről
Rendhagyó időszak, rendhagyó ünnep. Idén is a hagyományostól eltérő módon kell megemlékeznünk eme piros betűs ünnepről, ezért a kanizsai közélet néhány ismert személyét kértük arra, hogy osszák meg gondolataikat az olvasóinkkal.
Czupi Gyula, a Halis István Városi Könyvtár igazgatója: mai emberként is megélhető részletességgel ismerhetjük Nagykanizsa történetét 1848-49-ből. Egészen kivételes, hogy hivatalos iratokból és személyes emlékezésből is átélhetjük a korszak eseményeit. Tudós kutatók vaskos kötetekben rendezték sajtó alá azokat a levéltári anyagokat, melyek Kanizsa ezen korszakáról szólnak. A bécsi hadilevéltár, a hazai levéltárak és más források számolnak be arról, mi történt 1848-49-ben Nagykanizsán. A Nagykanizsa monográfia 2. kötete ennek alapján teszi közzé az ismertté vált történeti eseményeket. Igazán büszkék lehetünk elődeinkre. A forradalmi hevületben nemcsak a lelkesedés határtalan, sokszor az elfojtott indulatok is felszínre törnek. A lelkesedésben, lelkesítésben és a túlkapások kezelésében is nagyszerűen vizsgáztak a város lakói és vezetői.
Poprádi Zoltán honvéd ezredes, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület Zala-Somogy megyei elnöke: a 173 évvel ezelőtti történtekről március 15-én a járványhelyzet okozta korlátozások ellenére méltóságteljesen, távolságtartóan elsősorban a fiatalok kisebb létszámú részvételével emlékezünk meg, mert március 15-e azt jelenti számunkra is, hogy szabadon, békében, egyetértésben éljünk azokkal, akiket szeretünk, tisztelünk és elfogadunk.
Amikor a legfontosabb elveinket és az azokhoz kapcsolódó követeléseket erőszakos eszközökkel kell megvédenünk, megszereznünk ekkor volt, van szükség a katonákra, honvédekre.
Ezt igazolták 1848-49 dicsőséges történései.
A múlt emlékeinek megőrzése céljából szükségét látjuk a hagyományaink megóvását, ápolását. A Honvéd Hagyományőrző Egyesület ezt teszi a jelenlegi rendkívüli körülmények között is, mert csökkentett állománnyal, - igény szerint - rendszeresen jelen vagyunk korhű egyenruhákban, felszerelésekkel a megemlékezéseken. Részt veszünk az emlékhelyek, sírhelyek ápolásában, megóvásában, valamint kiállítások, bemutatók szervezésében.
Berta Krisztián önkormányzati képviselő, Humán és civil ügyek tanácsnoka: „Tiszteld a múltat, hogy érthesd a jelent, és munkálkodhass a jövőn.” Gróf Széchenyi István gondolata örök érvényű tanításként hat rám, mely meghatározza gondolkodásomat. Vajon gondolta volna, hogy 173 évvel a forradalom és szabadságharc kitörése után is hasonló lesz a helyzet hazánkban, mint akkor volt? Akkor a magyar nép azt mondta: elég volt! Elég volt az akkori viszonyokból, az önkényből, az elnyomásból. S mit látna ma a legnagyobb magyar? Egypárti túlhatalmat, urizáló „elitet”, akik a népen taposva élik világukat, kifosztott polgárokat és önkormányzatokat. Vélhetően ő is azt mondaná: ebből elég volt, ezen változtatni kell! S változtatni is fogunk!
Vörös András, a Thúry Vitézlő Oskola vezetője: bátor és hazafias kiállás, mely táplálkozik az azt megelőző korokból és példát ad az utána jövő nemzedékeknek. „A magyar katonát úgy a hazai, mint az idegen írók minden időben magasztalásokkal halmozták el. Acélkarú, törhetetlen szívű s félelmet nem ismerő férfiaink ugyan mindig voltak, de a XVI. és a XVII. században ezrével és ezrével terem az ilyen. Nem is magyar, hanem külföldi ember írta a XVI. században, hogy a hazaszeretet eredeti magyar virtus!” (Takáts Sándor Bajvívó magyarok) A mai napig ikonikus hőseink származnak a szabadságharc idejéből, akikre - remélem nemcsak - ünnepeink során büszkén gondolunk. Ők a mi felmenőink, akik nekünk őrizték ezt a földet és kultúrát. Jó lenne méltónak lenni rá.
Kálovics Rebeka
Fotók: Horváth Zoltán
¤ ¤ ¤
Az ünneppel összefüggésben Nagykanizsa vezetője csütörtök délelőtt az alábbi bejegyzést tette közösségi oldalán:
Tisztelt Kanizsaiak!
Közelgő nemzeti ünnepünket, március 15-ét az egyre súlyosbodó pandémiás helyzet miatt sajnos nem tudjuk a szokott módon megünnepelni. A közös városi megemlékezés idén elmarad.
Mindenkit arra kérek, hogy egyénileg fejezze ki tiszteletét az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hősei előtt: lobogózzák fel házaikat, tűzzenek kabátjukra kokárdát, gyújtsanak gyertyát, helyezzék el az emlékezés virágait a 48. gyalogezred Deák téri emlékművénél vagy Kossuth Lajos Kossuth téri szobránál! Jómagam is ezt teszem majd, mert nem feledkezhetünk meg a szabadságvágyó, újat akaró, radikális fiatal értelmiségiekről. Az új nemzedékről, amely egy tisztább, igazságosabb, jobb világ megteremtéséért küzdött.
A 173 évvel ezelőtti eseményekről, az összefogás, a kitartás és a tenni akarás hegyeket megmozgató erejéről emlékező beszédemet március 15-én Facebook-oldalamon teszem közzé. Szintén itt tekinthetik meg a Kanizsai Fiatalok Közössége ünnepi műsorát.
Természetesen Nagykanizsa önkormányzata is mindent megtesz annak érdekében, hogy az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseire méltó módon emlékezhessünk. A város köztereit idén is zászlók díszítik.
Nemzeti ünnepünkön dobbanjon együtt minden kanizsai, minden magyar szív!
Balogh László
Nagykanizsa MJV polgármestere
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. március 12-én megjelent számában olvasható.