Közönségszavazást indított a Magyar Nemzeti Bank
Közönségszavazást indított a Magyar Nemzeti Bank a legújabb forint érmékről. Az 5 forintos érmét ugyanis a forint 75. születésnapja alkalmából új emlékváltozatokkal bocsájtják majd ki. Ezek megtervezésére kértek fel több tervezőt. A közönség a legjobb öt tervből választhatja ki az érmére kerülő nyomatot. Az öt pályamunka egyikét a miklósfai származású Imrei Boglárka tervezte párjával, Szilos Andrással.
Rendhagyó módon az jelenleg legkisebb forgalmi érme hat emlékváltozatát egyidejűleg bocsátja a jegybank a készpénzforgalomba. A múltidéző bankjegy-motívumok grafikai terve Imrei Boglárka és Szilos András elképzelései alapján készültek, akik már 10 éve foglalkoznak emlékérme tervezésekkel és egyéb ötvös munkákkal. Bogi elmesélte, hogy az ötlet után hogyan is jöhet létre egy ilyen érme a valóságban.
Fotó: Imrei Bolgárka, Szilos András
– Mi nagyon szeretjük az apró dolgokat és szeretünk az apró részletekben elmerülni. Miután megfaragjuk a gipsz érmet, ami jóval nagyobb méretű, mint amit az ember a kezébe vesz. Kialakítjuk a finom részleteket és ezután kicsinyítik le. Alapvetően az a lényeg, hogy amit az ember lát papírra vetve ott a színek a különböző plasztikai magasságokat érzékeltetik. Ennél a forint témánál az volt a fontos, hogy amit most kézbe veszünk 5 forintos, annak a hátoldalára kellett egy új tematikai tervet kitalálni – nyilatkozta Imrei Boglárka, a Képző- és Iparművészeti Szakgimnázium és Kollégium ötvös szaktanára.
Izgalmas tervezésen van túl a pár, hiszen a jubileumi érméknek érdekessége, hogy a fizetőeszköz tematikus oldala hat érmével együtt adja ki a FORINT szót.
– Ez egy különleges koncepció, hogy hat darab különböző 5 forintost vernek majd le és mindegyik éremnek a hátoldalán a forintnak az egyetlen betűje vagy éppen a nyertes pályázat koncepciója kerül megmintázásra. Így egy kollekciót alkot a hat darab érem – mondta el Szilos András, a Képző- és Iparművészeti Szakgimnázium és Kollégium ötvös szakvezetője.
A lehetséges érmekép-változatokra 2021. február 22-éig várják a szavazatokat az Magyar Nemzeti Bank internetes oldalán.
H.R.
(Borítókép és fotó: Horváth Zoltán)