A Rozgonyi-iskolások a kommunizmus áldozataira emlékeztek
Február 25-e hivatalosan is a kommunizmus áldozatainak emléknapja Magyarországon. A Rozgonyi-iskolások ezért ma egy kisebb visszatekintést tartottak Ungor Károly emléktáblája előtt.
1947. február 25-én a szovjet megszálló hatóságok letartóztatták a Független Kisgazdapárt főtitkárát, Kovács Bélát, akit országgyűlési képviselőként mentelmi jog védett. Hazánkban ez volt az első lépés a totális egypárti diktatúra kiépítése felé. A Rozgonyi-iskola egyik tanára elmondta, hogy a tanulók megdöbbenve hallgatják a kommunizmusról szóló történeteket.
– A gyerekek csendben reagálnak rá. Ez annak, aki tanít elég sokat mond, mert a gyerekek sok mindenre nem csendben reagálnak. Erre viszont döbbent csendben. Úgy látom, hogy sok olyan vizuális élményhez és sok olyan információhoz jutnak, amiről még nem hallottak, nem találkoztak vele. Remélem, hogy sikerül kicsit elmélyíteni a tudásukat a kommunizmusról – nyilatkozta Jeszenői Csaba, a Rozgonyi-iskola tanára.
A diákoknak igyekeznek minden információt átadni, hiszen rajtuk múlik, hogy milyen értékeket és emlékeket visznek majd tovább az életükben.
– A cél az, hogy bővebb ismereteik legyenek olyan embertelen rendszerekről, amik soha többet nem fordulhatnak elő. Ez rajtunk és nagy részt a mai fiatalokon fog múlni, azt gondolom – tette hozzá Jeszenői Csaba.
A hetedik és nyolcadik osztályos tanulók a korlátozások miatt csoportokra bontva látogattak el Ungor Károly márványtáblájához, ahol egyikük egy rövid történetet elevenített fel társainak a fiatalemberről, aki az '56-os kanizsai események ikonikus alakjává vált. Az esemény végén virágot helyeztek el a táblánál.
H.R.
(Borítókép és fotók: Horváth Zoltán)