Nyártól minden termékhez kötelező lesz magyar nyelvű használati útmutatót adni

facebook megosztás

Tavaly több mint 2500 termékbiztonsági és egyéb laboratóriumi ellenőrzés nyomán közel 200 féle terméket vont ki a forgalomból a fogyasztóvédelem. Idén júliustól bővülnek a hatóság jogosítványai, a vásárlók biztonsága érdekében akár a veszélyes árucikket forgalmazó honlap blokkolását is elrendelhetik majd - hívta fel a figyelmet közleményében az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).     

A közlemény szerint 2021 nyarától még hatékonyabbá válnak a piacfelügyeleti hatósági ellenőrzések, amelyekben több szerepet szánnak a vállalkozások intézkedéseinek, például az önkéntes termékvisszahívásnak. Ha az akkreditált laborok egy termékről megállapítják, hogy veszélyes, ezt elsőként a forgalmazónak, kereskedőnek jelzik. A vállalkozás ennek alapján önként visszahívhatja a kifogásolt árucikket a forgalomból és a vásárlóktól, a hatóság csak akkor jár el helyette, ha ezt elmulasztja megtenni. 

A július végén hatályba lépő törvényi rendelkezések alapján a piacfelügyeleti hatóság egy több lépcsős eljárásban blokkolhatja a veszélyes termékeket forgalmazó honlapot. Súlyos kockázat esetén hatáskört kapnak a figyelmeztetés megjelenítésére az online felületen, ha ezzel nem érik el a kívánt eredményt, eltávolíthatják a tartalmat. Végül akár arról is határozatot hozhatnak, hogy korlátozzák a honlapra, applikációba való belépést.    

A családok, gyermekek védelmét, a termékek biztonságos használatát szolgálja az az új kötelezettség is, hogy minden termék mellé magyar nyelvű használati útmutatót kell majd adni. Az útmutatónak nem kell papír alapúnak lennie, a szükséges tájékoztatás elektronikus úton is megérkezhet a vásárlókhoz.     

A minisztérium közleménye hangsúlyozta: a fogyasztóvédelem rendszeres ellenőrzésekkel és a szabályozás folyamatos felülvizsgálatával tesz a kockázatos árucikkek kiszűréséért. 2020-ban piacfelügyeleti hatáskörben eljárva mintegy 1700 termékfajtát vizsgáltak. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium vegyipari és műszaki laboratóriumai további több mint 800 árucikk esetében ellenőrizték, hogy azok összetétele megfelel-e az előírásoknak és a csomagoláson olvasható tájékoztatásnak.     

A vizsgálatokon 189 különböző termék - többek között gyermekjátékok, lámpatestek, hajszárítók - bizonyult veszélyesnek. Ezek közül 158 féle, a felhasználókra kimondottan súlyos kockázatot jelentő árucikket a vásárlóktól is vissza kellett vonni. A leggyakrabban előforduló hibák az áramütés, fulladás, égési sérülés vagy szemkárosodás veszélyével fenyegettek. A fogyasztóvédelem a vámhatósággal együttműködve még hatékonyabban szűrheti ki a problémás termékeket. Elsősorban a nagy tömegben vizsgált védőeszközök miatt tavaly a korábbi hússzorosára, hatmillió közelébe nőtt a vámhatáron megállított árucikkek darabszáma - emlékeztetett az ITM.     

A hatóság a technológiai fejlődést követve folyamatosan új termékkörökre terjeszti ki a biztonsági vizsgálatokat. Az éves rendszerességgel ellenőrzött játékok, villamossági és háztartási cikkek, iskolaszerek mellett tavaly először tekintették át az elektromos rollerek és hoverboardok hazai kínálatát. A vizsgálati palettán 2021-ben új elemként jelennek meg az egyre szélesebb körben használt robotporszívók és -fűnyírók - tették hozzá.

MTI

(Borítókép: shutterstock.com )

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.