Horvát-magyar együttműködés – Informatikus képzést segítő projekt valósul meg Kanizsán
Az informatikus képzést segítő, horvát-magyar együttműködési program valósul meg Nagykanizsán. A kezdeményezés célja, hogy a fiatalok olyan tudást szerezhessenek, amellyel könnyebb lesz a munkaerőpiaci beilleszkedésük a határtérségben.
A Zágrábi Egyetem varasdi informatikai kara, valamint a Pannon Egyetem Nagykanizsai Kampusza egy-egy új tananyagot fejleszt ki a programban. A tananyagok választható tantárgyként lesznek elérhetők.
– Egy horvát-magyar kooperáció keretében működünk együtt két horvát partnerrel. A Zágrábi Egyetemmel és a muraközi innovációs és technológiai központtal, továbbá itt Kanizsán a vagyongazdálkodási zrt-vel. Ez a négyes konzorcium nyert ebben a horvát-magyar konstrukcióban. Elsősorban informatikai hallgatók támogatása és fejlesztése lesz a célja projektnek, hiszen alapvetően egy olyan konstrukcióban nyertünk, aminek az lenne a célja, hogy minél több informatikus jusson, minél előbb a munkaerőpiacra – nyilatkozott Tóth-Kaszás Nikoletta, a PEN kampuszigazgatója.
A projekthez kapcsolódva a csáktornyai és nagykanizsai vállalkozói inkubátorházak az üzleti életben való sikeres helytálláshoz kapcsolódó tréningeket szerveznek a hallgatóknak.
– A vállalkozói hajlandóság mellett azokat a feltételeket biztosítjuk a kezdő vállalkozóknak, amivel ők megerősödhetnek és piacot tudnak találni, illetve fejlődő pályára tudnak állni. Ez azért is fontos itt Nagykanizsán, mert Európában a magyar fiataloknak a vállalkozói hajlandósága a legalacsonyabb. Ezt szeretnénk helyi szinten ezzel a projekttel kicsit megemelni és növelni – fogalmazott Mihovics Zoltán, az Inkubátorház és Innovációs Központ vezetője.
A kurzusokon legalább négy 10 fős hallgatói csoport vesz részt, kettő Kanizsáról. A program sokban segítheti azt, hogy a fiatalok megfelelő szakmai rutint szerezzenek még az egyetemi évek alatt.
– Úgy gondolom, hogy amellett, hogy valaki szakmailag felkészült és nagyon jó abban, amit tanul, emellett kell, hogy szerezzen egy olyan rutint vagy talpraesettséget az üzleti életben, ami kikerülhetetlen ahhoz, hogy érvényesülni tudjon a piacon – mondta Cserti Csilla, az Inkubátorház és Innovációs Központ projektmenedzsere.
Amennyiben a vírushelyzet lehetővé teszi, a diákok tanulmányi kiránduláson látogatják majd meg egymás iskoláját. Az inkubátorházak és az egyetemek kollégái pedig szakmai tapasztalatcsere céljából meglátogatnak egy olyan intézményt, amely jó mintául szolgálhat hasonló témájú digitális tananyagok alkalmazásához.
H.R.