Felkészülés a dísznövények teleltetésére
Minden esztendőben kardinális kérdés a dísznövények teleltetése. Van néhány íratlan szabály, amit be kell tartani annak érdekében, hogy a muskátlik és évelő társaik a következő évben is pompázhassanak.
– A növények teleltetésének kezdeti időszaka időjárásfüggő – mondta el Fekete Péter. Mint fogalmazott: figyelni kell a fagyos időszakok beköszöntét, és az sem mindegy, milyen mélyre kúszik le a hőmérő higanyszála.
– Figyelni kell az időjárást, mert, ha fagyot mondanak, éjszakára be kell vinni a növényeket. De, ha ez a fagy rövid ideig tart és enyhe, akkor éjszakára fedett helyre visszük a növényeket, nappal aztán újra virulhatnak. Most is látszik sok helyen, a városban közlekedve látható, nagyon szépek a növények, még jól érzik magukat ebben az időjárásban – mondta Fekete Péter.
A teleltetésre való felkészülést viszont már ideje elkezdeni, és nem mindegy, a növények milyen állapotban indulnak téli álmot aludni.
– Még egy pár nap, és valóban meg is fogom tenni, amit most mutatok. A sérült, sárga leveleket le fogom szedni a növényről. De nem csak a sárga leveleket, hanem én leszedem a virág-kezdeményeket is, a bimbókat. Ezen kívül az egy-két nagyobb, öreg levelet is. Azért, hogy a levegő jobban átjárja a növényt, és tényleg csak az új hajtást, az ép levelet hagyom rajt – árulta el Fekete Péter.
A növény visszavágását a szakemberek ebben az időszakban nem ajánlják, hiszen a teleltetés során visszaszáradhat, elrothadhat egy-egy hajtás, így ez a munka tavasszal lesz aktuális.
V.A.
(Borítókép és fotó: Kanizsa TV)