10 Millió Fa a friss levegőért – Facsemetéket ültettek Orosztonyban
Mintegy 250 fát ültettek el legutóbb az önszerveződő klímavédelmi program környékbeli önkéntesei. A helyszín múlt hét szombaton Orosztony volt. A falu területén 30, a Thúry-fasorban pedig 225 nyárfa csemete talált otthonra. A kezdeményezés költségeit javarészt adományokból finanszírozták.
A 10 Millió Fa közösség célja tízmillió új facsemete ültetése Magyarország területén. És hogy miért éppen 10 millió? Nagyságrendileg ennyien élünk itt, így 1 főre jutna 1 új, friss levegőt adó fa.
– A program azért jött létre, hogy a klímavédelem mellé beálljunk. A klímaválság már nagyon érezhető hazánkban is, és a védekezés egyik legjobb módja, ha fákat ültetünk, ami kivonja a levegőből a szén-dioxidot. Ügyelünk arra is, hogy a biodiverzitásra fókuszáljunk, tehát olyan fákat ültessünk, ami őshonos, nem invazív, és agresszív terjeszkedésükkel nem nyomják el a hazai flórát. Fontos, hogy a növény beleillik-e a tájba, így az adott helyszínen a megfelelő fatípust ültetjük. Szakértőink nagyon odafigyelnek erre, és tanácsokkal segítik az ültetési folyamatokat – mondta el Balázs Laura, a 10 Millió Fa Nagykanizsa központi csapatának tagja, aki a nagykanizsai csoport egyik aktív önkéntese és szervezője.
A 10 Millió Fa Nagykanizsa csoport tavaly nyáron alakult és ma már közel négyszáz tagot számlál. 2019. novemberében szervezték az első ültetéseket, amelyek során több mint száz fát telepítettek közterületre, de óvodák, iskolák, szociális intézmények és kutyamenhely udvarán is helyet kaptak növények. Az idei, tavaszi ültetést a járványhelyzet miatt őszre halasztották. Az Élet Napjához kapcsolódva november 7-én - ekkor még lehetett szabad téren gyülekezni -nagyjából 70 ember társaságában ültették el Orosztonyban a fákat. A község önkormányzata mellett a Gyöngybagolyvédelmi Alapítvány és a Zalai Falvak Egyesülete fogott össze a 10 Millió Fa Nagykanizsa csoporttal. A fákat a későbbiekben sem hagyják magukra, hiszen az önkéntesek vállalják az utógondozást is, ameddig a növények meg nem erősödnek. Az ültetők a környéken élő vadaktól védve fémhálóval vették körbe a csemetéket, valamint öntözik is majd a növényeket. Balázs Laura azt is elárulta, hogy az év végére is akadnak terveik, ám fő projektjük egyelőre várat magára.
– A Csónakázó-tó mellé tervezett ültetésünkre továbbra sem kaptunk még engedélyt az önkormányzattól. Idén ősszel mintegy ezer szabadgyökerű csemetét is szerettünk volna elültetni a nagybakónaki Völgyerdő Nonprofit Kft.-vel összefogva. A járványhelyzet miatt feltehetően erre is várni kell – tette hozzá Balázs Laura.
A faültetés pozitívumai
Egy-egy fa akár évi 150 kg szén-dioxid elnyelésére is képes, amely azért is lényeges, mivel felgyorsult világunkban számottevően több szén-dioxidot termelünk. Sőt, a fák kérge és levelei kiválóak szűrőként is, eltávolítják a levegőből a káros gázokat, mint például a szén-monoxid, nitrogén-oxidok, ózon és szulfát-oxidok, valamint a finom porrészecskéket is. A fák a nagyvárosokban nemcsak védenek a napfénytől, de akár 2-8 fokkal is csökkenthető a hőmérséklet általuk, a zajvédelemről nem is beszélve. Továbbá fontos szempont, hogy a fák nemcsak az embereknek segítenek, hanem számos állatnak életteret, élelmet és védelmet is biztosítanak.
Gerencsér Dóra
Fotó: Horváth Zoltán