A depresszió betegség, jóval több, mint a rosszkedv – Világszerte 300 millió ember érintett a súlyos depresszióban

facebook megosztás

Rosszkedv, lehangoltság, belső feszültség? Jóval több lehet mögötte, mint átmeneti hangulatingadozás. Világszerte rohamosan nő a mentális betegségekben - mint például depresszióban, szorongásban, pánikbetegségben - szenvedők száma. Október 10-én tartják a Lelki Egészség Világnapját, melynek célja, hogy felhívja az egyre többeket érintő mentális betegségekre a figyelmet, valamint eloszlassa a mentális betegségekhez kapcsolódó társadalmi előítéleteket. A világnaphoz kapcsolódóan kiemelten érdemes foglalkozni a súlyos depresszióval, melyben európai viszonylatban 40 millió beteg szenved.

Gyakran használjuk a „depressziós vagyok” kifejezést, akkor amikor éppen kimerültek vagyunk vagy csak rossz a hangulatunk. Szerencsére ez az állapot rövid időn belül vagy pozitív ingerek hatására önmagától elmúlik. Sajnos mindez nem mondható el a súlyos depresszióról, ami hetekig vagy akár hónapokig is fennállhat, sőt újból és újból megismétlődhet.  A súlyos, úgynevezett major depresszió világszerte 300 millió ember mindennapi életét nehezíti meg.

A depresszió legtöbbször fiatal felnőttkorban kezdődik, nemritkán serdülőkorban kialakul. Sokan úgy vélik, hogy a depresszió nem egy valós egészségügyi probléma, a depressziónak nagyon súlyos következményei lehetnek. Az öngyilkosság a depressziós betegek körében hússzor nagyobb valószínűséggel fordul elő.

Mikor beszélünk major vagyis súlyos depresszióról?

A depresszió jóval több egy súlyos hangulatzavarnál, hiszen az érintett életének minden területére kihat – a társas kapcsolatokra, a munkahelyre, a tanulásra, az egészségre, és az általános életminőségre. Számos tünete lehet, ezek egyénenként eltérőek lehetnek:

  • depressziós, szomorú hangulat
  • az érdeklődés és örömkészség jelentős csökkenése (anhedónia)
  • lényeges súly-és étvágy csökkenés/gyarapodás
  • alvászavar (csökkent/fokozott alvás)
  • nyugtalanság/gátoltság
  • fáradtság, erőtlenség, levertség
  • értéktelenség érzése, önvádlás, bűntudat
  • csökkent gondolkodási, koncentrálási és döntési képesség
  • a halállal való foglalkozás, halálvágy, öngyilkossági szándék (terv, kísérlet)

A major depresszió diagnózisához a kilencből legalább ötnek, köztük az első kettő valamelyikének legalább két hétig kell fennállnia. A tünetek fennállása hónapokig vagy akár évekig is elhúzódhatnak.

Milyen kockázati tényezők növelik a major depresszió kialakulásának kockázatát?

Érdekes adat, hogy a depresszió gyakoribb a nőknél, mint a férfiaknál: nőknél 5,1%, férfiaknál 3,6%. Olyan tényezők is szerepet játszhatnak a depresszió kialakulásában, mint például a krónikus betegségek, családi halmozódás, bizonyos életesemények vagy az életkor.

Fontos, hogy ha valaki saját magán vagy a környezetében élőn tapasztalja a depresszió tüneteit, forduljon azonnal pszichiáter szakorvoshoz, hiszen a kezelés akár életmentő is lehet. Szerencsére a major depresszió sikeresen kezelhető, a tünetek megszűnésével a normál életvitel is visszatérhet.

(Borítókép: pixabay.com)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.