A 13 aradi vértanúra és az első felelős magyar kormány miniszterelnökére emlékezett Nagykanizsa

facebook megosztás

A 13 aradi vértanúra és az első felelős magyar kormány miniszterelnökére, a retorzióval egy napon, Pesten kivégzett Batthyány Lajosra emlékezett ma az ország. A nagykanizsai, városi emlékműsort az Aradi udvarban lévő szoborparknál tartották. A magyar kormány 2001. november 24-én nyilvánította nemzeti gyásznappá október 6-át.    

Az aradi vértanúk szoborparkjának koszorúzásával vette kezdetét a városi megemlékezés. A magyar nemzeti himnusz után Juhász Gyula: Vértanúink című költeménye hangzott el. Emlékbeszédében Balogh László polgármester hangsúlyozta: e 14 név és 14 sors mára eggyé vált mindannyiunk szívében a szabadsággal, a hősiességgel és a magyarsággal. Szinte minden területen eltértek, határok és árkok szakították el őket, de egy valami minden különbözőség és minden szakadék fölé hidat vert, a magyar szabadságért való kérlelhetetlen küzdelem.

– E hősök és áldozatuk a mi közös igazságunkká lett, értékük jelenti az egész modern történelmünk alapját. Belőlük ered a bátorságunk és a ránk oly jellemző kitartás és kiállás. Belőlük származik az identitásunk. Amely mint az elvetett és elhalt mag bennünk éled újjá, feloldozva ezzel a gyász komor és véges fájdalmát – mondta el Balogh László Nagykanizsa polgármestere.

Az 1849. október 6-án vértanúhalált haltak hősök voltak, akik egy nemzeti közösség igazságát fontosabbnak tartották az életüknél is. Ezért lehet értelme az áldozatnak, amely hétköznapjainkat és a történelmünket is átszövi – fogalmazott a polgármester. Mert sorscsapásaink közepette sors-áldássá változik azáltal, hogy a példákkal felmutatja, igenis van tiszta erkölcs, vannak világos, érthető szavak, tettek, el nem zálogosított gerincek, van összefogás és kiállás. A valamikori fájdalom így lehet része a majdani boldogságnak. Mert kritikával ugyan élhetünk egymás iránt, de kell, hogy legyen a mai Magyarországon, a mai Nagykanizsán is egy közösségi minimum az értelmes továbbéléshez, a valódi boldoguláshoz – folytatta Balogh László.

A megemlékezés végén a résztvevő szervezetek, egyesületek és intézmények képviselői helyezték el az emlékezés koszorúit gróf Batthyány Lajos szobránál.

V.A.

(Borítókép és fotó: Horváth Zoltán)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.