Támadnak a paraziták!

facebook megosztás

A kullancsszezon már javában tart. Idén az enyhe tél miatt még többen vannak, előbb indult a szezon. Amit évek óta hallhatunk: Zala - ezen belül Nagykanizsa és környéke is - különösen fertőzött a kullancsok szempontjából.



Fotó: Horváth Zoltán

A két leggyakoribb betegség, amelyet a kullancstól el lehet kapni, a Lyme-kór és kora nyári agyvelőgyulladás vírusa. Az előbbit egy baktérium okoz, a másodikat pedig egy vírus, mindkettőt hordozhatják a fertőzött kullancsok. Az egészségügyi és természetben gyakran járó szakemberek egyaránt az egyéni védekezés fontosságára hívják fel a figyelmet. A kullancsriasztó szerek és a zárt ruházat kap hangsúlyt ebben a tekintetben.

– A legbiztosabb módszer a védőoltás, ami a kora nyári agyvelőgyulladást védi ki, sajnos a Lyme-kór ellen nem létezik védőoltás a világon sehol. Tehát amennyire lehet, meg kell előzni a bajt - fogalmazott Dr. Nagy Marietta háziorvos.

A legfontosabb természetesen az, hogy minden szabadban töltött időszak után át kell nézni a gyermekeket - és a felnőtteknek is saját magukat - tetőtől talpig, különös tekintettel a hajlatokra. Boka-, könyék-, lágyék-, térdhajlat, szinte a kedvenc helyek a kullancsok számára.

– Ha észrevesszük a kullancsot, haladéktalanul el kell távolítani. Nem szabad gyötörni, nyomogatni, eszköz sem feltétlenül szükséges hozzá. A lényeg az idő. Három-négy óra szükséges ahhoz általában, hogy a bőrt átfúrja a kullancs, először csak mászik a bőrön. Aztán alaposan megkapaszkodik, átfúrja a bőrt – ez pedig nem két perc. Utána tud vért szívni. A vérszívás során juttatja be a gyomorváladékot, ami fertőzött lehet - magyarázta a doktornő.

Zalában a statisztikák szerint nagy arányban fertőzöttek a kullancsok, ezért Dr. Nagy Marietta is azt hangsúlyozta: a gyorsaság a lényeg, a kullancs eltávolításához pedig nem muszáj eszközt használni. Kapható ugyan a kullancs eltávolító kanál és a csipesz, de ha ezek nem állnak rendelkezésre, körömmel is ki lehet csípni a parazitát egy határozott mozdulattal.

A természetjárók hasonló véleményen vannak. Ők azt mondják, hogy szinte nincs is már „klasszikus” kullancsszezon. Elsősorban a zárt öltözetet ajánlják,  ami a melegebb idő beköszöntével egyre nehezebben betartható. 30 fok felett még az erdő árnya sem nyújt hűvöset, a legtöbben biztosan nem hosszú fölsőben és hosszú nadrágban fognak kirándulni.

– A túrázók legtöbbször nem is fektetnek erre hangsúlyt, a kullanccsal leginkább a túra után kell foglalkozni, amikor a ruházatot levesszük. Érdemes a ruhadarabokat a vetkőzés után átnézni, és jól kirázni a szabadban. Akár házon belül is ránk mászhat a kullancs a ruháról. Egy-egy kirándulás után,  a fürdést, zuhanyzást követően érdemes, ujjheggyel végigtapogatni magunkat, és ahol egy kisebb kidudorodást érzünk, meg kell nézni - mondta el lapunk kérdésére Strausz Ferenc, a Kanizsa Kul-Túra Egyesület elnöke.

Felmerül a kérdés: a természetjáróknak mi a tapasztalata?

– Az érzékenység rendkívül fontos. Többen mondják például, hogy a cukorbetegek érzékenyebbek. Több túratársunk van, aki egy-egy út során hemzseg a kullancsoktól, rajtam például szinte soha nincs egy sem. Ezt még a tudósok sem tudták bebizonyítani, hogy egyikünkön miért van rengeteg, másokon pedig egy sem. De azt szoktam mondani, nem kell jobban félni tőlük, mint a közúti közlekedéstől. Lényegesen kevesebb a veszélye a természetjárás során a kullancsfertőzésnek, mint a közúton egy-egy balesetnek - hangsúlyozta Strausz Ferenc.

Az egészségügyi dolgozók, háziorvosok viszont figyelmeztetnek: a fertőzés miatt a lappangási idő változó lehet. Egy-két hétről, de akár több hónapról is lehet szó, főleg a Lyme-kórnál. Nem biztos, hogy a csípés helyén jelenik meg a klasszikus, kokárda- szerű kiütés. Meg kell jegyezni a csípés időpontját, bizonytalan tünetek esetén pedig orvoshoz kell fordulni. Ezek a tünetek: láz, fejfájás, hányinger, szédülés, szélsőséges esetekben látás-, járászavar. A Lyme-kór ugyanis nem csak a csípés helyén okozhat kiütést, távolabbi test-tájékokon is, ízületi gyulladást, szívizomgyulladást is okozhat a későbbiek során. Tehát, fő a megelőzés és az ellenőrzés!

Vincze Adél

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.