Hét szuper diéta, melyekkel még formába hozhatja magát a strandszezonra
A nyár és a strandszezon már itt van a küszöbön, ráadásul az elmúlt hetek bezártsága miatt sokaknak kevesebb lehetőségük volt a rendszeres testmozgásra, így a megfelelő értrend most még nagyobb szerepet kap. Mutatunk 7 diétát, amit még nem késő elkezdeni, ha jobban szeretnénk mutatni a fürdőruhában.
Mediterrán – a finom diéta
Bizonyított és ismert tény, hogy a Földközi-tenger országaiban élő emberek hosszabb ideig élnek és kevésbé szenvednek a rák és a szív- és érrendszeri betegségek miatt. Titkuk – nem meglepő módon - az aktív életmód, a telített zsírtartalmú étrend, valamint a nagy mennyiségű zöldség, gyümölcs és friss étel fogyasztása. A mediterrán diéta nagy előnye, hogy csupa finomságot ehetünk, csaknem korlátlan mennyiségben, ezen kívül el kell engednünk a cukor a nagyobb mennyiségű fehér liszt és állati zsiradék fogyasztását. A diéta alapja a gyümölcsök, zöldségek, a gabonafélék, rizs, bab, dió és krumpli bőséges fogyasztása. Az mediterrán diéta az évszaknak megfelelő friss élelmiszereket részesíti előnyben és fontos az is, hogy az ételek elkészítéséhez minden egyéb zsiradékot mellőzni kell, helyette olívaolajat kell használni. A napi étrendbe érdemes minél több zsírszegény joghurtot és sajtot beépíteni, vörös húsok helyett viszont inkább szárnyas vagy hal javasolt. Desszert helyett inkább gyümölcs fogyasztását javasolják, de hetente egy-két alkalommal kisebb édesség is megengedett, de ez természetesen lassítja a folyamatot. A diéta nem rapid, de látványos és tartós eredményt ígér, hiszen nemcsak rövid ideig tartó koplalást, hanem egészséges életmódra történő váltás jelent.
Allergiások mentsvára
Főleg az élelmiszer érzékenyek körében népszerűbb egyre inkább a paleolit diéta. A glutén vagy cukor érzékenyek számára is hasznos étrend tulajdonképpen egyfajta időutazás, hiszen a paleolit kor emberének rendelkezésre álló alapanyagait használja fel. Ennek megfelelően kerülni kell a gabonát, a tejtermékeket - kivéve a száraz sajtokat -, valamint a rizst és burgonyát és a hüvelyeseket. Azt hihetnénk, ezek után sok jóra nem számíthatunk, de ez nem így van, nagyon sok finom paleo receptet találhatunk. A mediterrán diétához hasonlóan itt is komoly életmód váltásról van szó, ami hosszan tartó eredményt hozhat, hiszen legádázabb ellenségünk, a szénhidrát nagy részét kiiktattuk az étrendünkből.
Semmi cukor és fehér liszt
Ma már nemcsak a sztárok, de a hétköznapi emberek körében is az egyik legnépszerűbb fogyókúrás módszer a ketogén diéta, amely alapvetően úgy épül fel, hogy a napi kalóriabevitel 75-80 százaléka zsírokból, 15-20 százaléka fehérjéből, és 5-10 százaléka szénhidrátból áll össze. A ketogén diéta alatt kerülni kell a cukrot és a fehér lisztet, és ugyanez a helyzet a hüvelyesekkel, a rizzsel, a tésztával, a majonézzel, a ketchuppal és a müzlivel is, illetve nagyon mértékletesnek kell lenni a gyümölcsökkel, gyökérzöldségekkel - ha képesek vagyunk rá, akkor ezeket is iktassuk ki teljesen, leszámítva a bogyós gyümölcsöket. Amikor testünk hozzászokik az étrendhez, éberebbek leszünk, csökken az étvágyunk, megnő az energiánk, és fogyni kezdünk. Szakértők szerint ez a fajta diéta akár egy évig is biztonságosan folytatható, de ennél tovább semmiképpen se csináljuk.
Pontozott élelmiszerek
Sokan talán még nem hallottak róla, de érdemes bővebben utánajárni a Weight Watchers (súlyfigyelő) módszernek is, amelynek lényege, hogy mindegyik ételhez rendelnek egy pontszámot, a fehérje-, a szénhidrát-, a rost-, a zsír-, és a kalóriatartalmuk alapján. Minél egészségesebb egy étel, annál kevesebb pontszámot ér. Ezek a számok pedig azt fejezik ki, hogy a testünk mennyi energiára van szüksége ahhoz, hogy lebontsa az adott finomságot. Hogy „hány pontot” ehetünk egy nap, azt testsúlyunk és testtömegindexünk alapján tudjuk kiszámolni. Minden nap az a cél, hogy a kitűzött pontszámhatárok között maradj az elfogyasztott ételekkel. Szigorúan naponta ötször kell étkezni és meg kell inni napi másfél liter vizet. Kicsit strapás módszer, hiszen folyamatosan számolgatni kell a pontokat, de nagyon hatásos tud lenni.
Rövid ideig tartható, de gyors változást hoz
A másik szuper diéta az Atkins-fogyókúra, ami a zsírégetést célozza meg méghozzá úgy, hogy az étrendből kizárja a szénhidrátok nagy részét. A Dr. Robert C. Atkins által kialakított diéta során csupán 20 gramm szénhidrát megengedett naponta. Ezek elhagyásával a szervezet úgy érzékeli, mintha nem jutna elég táplálékhoz (gyakorlatilag mintha éheznénk), és elkezdi elégetni a lerakodott zsírokat. Az Atkins-diéta arra az elméletre épül, hogy a hízás nem a bevitt étel mennyiségétől függ, hanem attól, ahogy a szervezetünk lebontja a szénhidrátokat, különös tekintettel a kenyérre, burgonyára és a tésztára. Mivel a diéta első két hete elég szigorú, a kezdeti fogyás gyors és látványos. Hosszú távon viszont ne kalkuláljunk vele, hiszen a szakemberek szerint a fehérjebevitel növelése – ha túl sokáig alkalmazzuk – szív és érrendszeri betegségekhez vezethet. Ha viszont valaki csak viszonylag gyorsan, csupán pár kiló feleslegtől szeretne megszabadulni, az Atkins – odafigyeléssel – jó választás lehet.
Sportolóknak is
Főleg a rendszeresen sportolók körében elterjedt és kedvelt a zóna diéta, aminek a lényege, hogy minden étkezésnek megfelelő arányban kell tartalmaznia a tápanyagokat: 30% fehérje, 40% szénhidrát és 30% zsír. A módszer megválogatja a szénhidrátok forrását is: azaz alacsony glikémiás indexű szénhidrát forrásokat részesíti előnyben - amelyek lassan és fokozatosan emelik meg a vércukorszintet. Az étkezések száma és az evési időpontok meg vannak szabva. Lehetőleg tartsuk be a napi 3 fő étkezés + napi 2 kisebb étkezés rendjét. Ébredés után 1 órával együnk reggelit, illetve a másik nagy alapszabálya, hogy a főétkezések között ne teljen el több mint 5 óra. Viszont aki trükkös, az az esti utolsó étkezésbe csempészik a lassan felszívódó fehérjéket! Nem gyors ütemű fogyást kínál, hanem egy lassabb, de igencsak tartós testsúlyszabályozást!
Nem diéta – életmódváltás
Végül jöjjön az egyre népszerűbb és a mediterrán diétához hasonlóan jókedvvel tartható DASH diéta, amelyet kifejezetten a magas vérnyomás étrenden keresztül történő csökkentésére fejlesztették ki, ráadásul ezt a diétát tartják a leghatékonyabbnak a cukorbetegség megelőzésében is. Ebből már érezhető is, hogy a többi diétához képest ezt olyan emberek számára fejlesztették ki, akiknek egész életükben oda kell figyelniük a táplálkozásukra. Éppen ezért ez a diéta nem éheztet ki, és megenged finom ételeket. Csak néhány alapvető szabályt kell észben tartani: naponta két liter folyadék kötelező, ötször kell étkezni, a napi kalóriabevitel maximum 2500 kalória lehet, teljes kiőrlésű gabona és sovány húsok, valamint zöldség és gyümölcs fogyasztása javasolt. A DASH tiltja az alkohol és dohánytermékek fogyasztását és előírja a sómennyiség csökkentését is. Hetente ötször akár édesség is fogyasztható, de tilos a füstölt és zsíros ételek, savanyúságok, valamint a konzerv halak és húsok fogyasztása. A DASH-diéta egyszerű, biztonságos és hasznos étrend, ami megfelelő mennyiségben biztosítja a tápanyagokat és vitaminokat, éppen ezért korlátlan ideig követhető. Úgy fogyhatunk, hogy közben nem éhezünk, és a súlyunk később nem fog ingadozni, köszönhetően az életmód váltásnak.
Forrás: termalfurdo.hu