„Vis maior” – a járványhoz alakítható szerződések
A járvány úgy tűnik „megszállta” a világot. Az új koronavírus jelenleg uralma alá vonta az emberiséget számos negatív következményével. Az egészségügy mellett az iparágakat és szolgáltatási szektorokat érintő gazdasági hatással is szembe kell nézni. Az új helyzet megváltozott szituációkat teremt. A jelenlegi állapot pedig módosításokat kívánhat, például egyes szerződésekben.
A koronavírus-járvány terjedésének megelőzése érdekében számos korlátozó intézkedés került bevezetésre hazánkban is. Módosult nagyszámú, az életünket eddig lényegesen meghatározó körülmény. Kevesen gondolják, hogy a megkötött szerződéseket - a pandémiás helyzet miatt - lehetőség van az ügyféllel, vagy partnerrel újra tárgyalni, esetleg módosítani - véli Székely G. Gábor Európa-jogi szakjogász.
A szerződés módosítása ez esetben megfelelő megoldás lehet a teljesítés feltételeinek a járványügyi helyzetnek megfelelő újra szervezéséhez. A Budapesti Ügyvédi Kamara tagja kiemelte: mivel a szerződések - jó esetben - két, egyenrangú fél kölcsönös megegyezése alapján jönnek létre, így ugyanezzel a közös akarattal, bizonyos korlátok között azok szabadon módosíthatók. A legegyszerűbb példa, egy baráti kölcsön esete. A kölcsönadó és a kölcsönt felvevő személy abban megállapodhatnak, hogy tekintettel a veszélyhelyzetre a partner egy későbbi időpontban fogja csak teljesíteni a fizetési kötelezettségét. Kaphat például két hónap fizetési haladékot, vagy akár mérsékelhetik a havi részletfizetési összeget. Ez a legegyszerűbb esete a módosításnak, de persze számos területen érzékenyen érinti a jogviszonyokat a járvány miatt kialakult helyzet.
A korlátozások miatt az üzletek, szolgáltatók jelentős része nem tart nyitva, vagy nagymértékben csökkent forgalmuk. Ebben a gazdaságilag ellehetetlenült környezetben is van mód a bérleti szerződések módosítására - mondja Székely G. Gábor. A bérbeadó „egyoldalúan” úgy módosíthatja a szerződést, hogy például májusra nem kér bérleti díjat a bérlőtől, vagy felajánlhatja, hogy bizonyos időpontig csak a fele bérleti díjat kéri el. Mindezt azért, mert nem érdeke elveszíteni bérlőjét. Persze ezzel az ötlettel előállhat a bérlő is, valamint egyoldalú szerződésmódosításra is van lehetőség. Ez utóbbi fő szabály szerint akkor lehetséges, ha az egyik felet valamely szerződéses rendelkezés, vagy jogszabály erre feljogosítja. A bíróság által történő szerződésmódosítás pedig egy ritkán alkalmazható kivételes eszköz arra az esetre, ha a kereskedelmi kockázatokon túlmutató, előre nem látható változások merültek fel a felek körülményeiben, amelyek alapvetően befolyásolják a szerződéssel kapcsolatos érdekeiket. A szerződésmódosítás tehát megkönnyítheti a felek helyzetét a pandémiában. Arra azonban ügyelnie kell a feleknek, hogy igényeiket, lehetőségeiket megfelelően mérjék fel, és jogviszonyukat teljeskörűen rendezzék - hangsúlyozta a szakember. A szerződés módosításakor ismert körülményekre ugyanis később akadályként nem hivatkozhatnak a felek.
A mostani pandémiás helyzetet a jog „vis maior”-ként kezeli, amely egyik félnek sem felróható, a körülmények jelentős módosulását jelenti. A koronavírus-járvány következtében egy teljesen újszerű, a joggyakorlat által még nem kezelt körülmény állt elő, amelyre tekintettel minden bizonnyal a bíróságok is reflektálni fognak, annak mikéntje azonban talán csak 2-3 év múlva válik ismertté. A jelenlegi pandémiás helyzet tehát megfontolásra kell, hogy késztesse a szerződött feleket, hogy meglévő szerződéseiket milyen körben lenne érdemes módosítani. Szakember segítségét ahhoz célszerű igénybe venni, hogy egyértelmű legyen minden döntés várható jogi (gazdasági) következménye. Ma már megvan a lehetőség az online konzultációra a jogi képviselőkkel, rendelkezésre állnak a hitelesítési feltételek, hiszen rengeteget változott a joggyakorlat is a kialakult helyzetre való tekintettel.
Vuk Anita