Bajban vannak a turistabuszok gazdái

facebook megosztás

A különjárati autóbuszos személyszállításban is érezteti hatását a koronavírus-járvány. A válság következményeként tízezrek munkája került veszélybe, az ágazatban dolgozók ezért nyílt levélben kértek segítséget a miniszterelnöktől. Az utazásszervezők és az utasok azonban bizakodva tekintenek a jövőbe.



Fotó: Horváth Zoltán

Már az év elején nyilvánvalóvá vált, hogy az idei esztendő a hazai különjárati autóbuszos személyszállításban dolgozók számára sem lesz egyszerű. A koronavírus-járványnak köszönhetően 2020 első hónapjában „még csak” a kínai csoportok maradtak távol, majd a veszélyhelyzet elrendelését követően egyebek mellett a gyermek- és iskoláscsoportok utaztatása is megszűnt. Elhalasztották a „Határtalanul!” programot és a sportegyesületi megrendeléseket is lemondták. A munkásszállítások egy részétől eltekintve mára gyakorlatilag teljessé vált a leállás a szektorban.

Nagyon kiszolgáltatott és rossz helyzetben vannak az autóbuszos személyszállítók. A fuvarok elmaradása miatt pedig a munkáltatók jelentős számban válhatnak meg munkavállalóiktólfestett képet az ágazatban dolgozókról Dittel Gábor, a Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestületének ügyvezető főtitkára. - Ezzel egy időben ráadásul a nagyértékű eszközök, autóbuszok forgalomból történő kivonása is folyamatban van. A válság következményeit mintegy 1500  engedéllyel rendelkező magyar kis- és középvállalkozás és közel 16000 családfenntartó autóbuszvezető szenvedi el. Nekik a mindennapi megélhetésük forog most kockán.

Támogatásra van szükség

Dittel Gábor szerint megoldást jelentene, ha az ágazat utólagosan bekerülne az azonnali támogatásban részesített ágazatok és tevékenységek körébe. A Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete ezért az elmúlt napokban nyílt levélben fordult a miniszterelnökhöz. Szerintük a különjárati autóbuszos személyszállítás éppúgy érintett a járvány negatív hatásaiban, mint a március 18-án megjelent rendeletben kiemelt személytaxis szolgáltatók.

Azt gondolom, ha nem sikerül mihamarabb egy olyan munkahelymegtartó támogatást nyújtani – gondolok itt az autóbuszos személyszállítókra és az árufuvarozókra is – akkor bizony, tömeges elbocsátásokra kell számítani. A vállalkozások hosszútávon nem bírják a tartalékjaik terhére finanszírozni a kiadásokat – hangsúlyozta az ügyvezető főtitkár.

Nagykanizsán is állnak a buszok

A belföldi és külföldi utaztatásban egyaránt érdekelt Lovász Busz Kft.-t is nagy veszteség érte az elmúlt hónapokban. A társaság idén ünnepeli tizedik születésnapját, melyhez kapcsolódva rendkívül színes és gazdag programot állított össze.

Több mint száz utat terveztünk, amelyet már sokan vártak. Sajnos, nem tudjuk, hogy mennyi valósulhat meg ebben az évben, ráadásul az utak többsége Olaszországot érintette, melyeket természetesen törölnünk kellett – árulta el Simon-Kiss Tímea, a Lovász Busz Kft. irodavezetője.

A cég alkalmazottjai március közepe óta egyébként otthonról látják el feladataikat. Simon-Kiss Tímea elmondása szerint a Lovász Busz Kft. szerencsés helyzetben van.

Tartalékunk van, ami nyilván nem erre a célra volt elkülönítve, de most viszonylag jó helyzetben vagyunk. Ezt az időszakot pedig a programok átírásával és újabb utak szervezésével töltjük – nyilatkozta.

A nagykanizsaiak és a környéken élők körében egyaránt népszerű személyszállítással foglalkozó társaság szerencsére utasaitól is nagyon sok támogatást kap.

Az utasok már indulnának

Gyakorlatilag nincs időnk csüggedni, mert annyian biztatnak minket. Azt tapasztalom, hogy utasaink ebben a helyzetben is próbálnak pozitívak maradni és már nagyon várják, hogy újra szabadon utazhassanak. Az előre lefoglalt utakat sem mondják vissza, inkább azt kérik tőlünk, hogy tegyük át őszre. Akik viszont márciusban vagy áprilisban utaztak volna velünk, azoknak természetesen a befizetett előleget vagy részvételi díjat visszaadjuk – árulta el Simon-Kiss Tímea.

A kirándulásokra azonban még várni kell, tavasszal ugyanis már biztos, hogy sem az országhatáron belül, sem pedig azon túl nem lesz lehetőség az utazásra. A nyárral kapcsolatban viszont bizakodóak a cég munkatársai.

Néhány úticélt már közzé is tettünk az oldalunkon, melyek között a Fertő-tó és környéke, Szarvas, valamint Nyíregyháza szerepel. Jelen pillanatban ugyanis azt látjuk, hogy inkább a belföldi utakra lesz kereslet – hangsúlyozta az irodavezető.

Az már biztos, hogy a személyszállítás ezen szegmensének is komoly problémákkal kell szembenéznie. Várhatóan az év hátralévő részében azon kell dolgozniuk, hogy minél kevesebb veszteséggel éljék túl a válsághelyzetet. Turista utakat, külföldi kirándulásokat bizonytalan ideig nem tudnak vállalni.

Nagy Éva

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.