Ásó, kapa, gereblye – Sosem késő belevágni!
A rutinos kertművelők birtokain már kibújtak az első növények a földből, ám a szakember azt mondja, még mindig nem késett el az, aki esetleg most szeretne egy kisebb konyhakertet kialakítani. A Kanizsa Újság most induló sorozatával azoknak szeretnénk segíteni, akik most döntöttek úgy, hogy megpróbálnak kertészkedni.
Azok jártak a legjobban, akik már ősszel előkészítették a veteményest, ilyenkor tavasszal sokkal nehezebb átmozgatni a földet, de nem lehetetlen. A talajfertőtlenítésnek pedig rendkívül nagy szerepe van, mondta el Varga József, a sokak által ismert Varga gazda. Az enyhe, szinte fagymentes téli hónapok alatt átteleltek a kórokozók a földben, ha valaki pedig úgymond szűz területbe vágja bele az ásóját és a kapáját, nem tudhatja, milyen a talaj minősége. Nekiáll az ember vetni, megveszi a drága magokat, aztán csodálkozik, miért kicsik, satnyák a növényei. Ezért nem szabad elhanyagolni a talajfertőtlenítést és a tápanyagutánpótlást, a trágyázást. Aki most vág bele, annak nem lesz könnyű a dolga.
Most mindent nehéz beszerezni
Idén érdekes módon időszakos hiány volt jellemző a piacon a vetőburgonyát, dughagymát, sőt a növényvédőszerek kínálatát illetően is. „Leginkább a kisebb kiszerelések hiányoztak, szerintem az üzemek miatt. Lehetett hallani, több helyen leállt a gyártás ebben a vírusos időszakban. A trágyákkal, szerves trágyákkal már most probléma van, akadozik az áruszállítás. Időnként lehet kapni, hozzájutnak a boltok, de egy hónap múlva nagy baj lesz” – mondta el a szakember saját tapasztalata alapján.
Kóréné Horváth Anita nagy lelkesedéssel ápolja kiskertjét Palinban, a munkából 3 éves kislánya Rita és 6 éves kisfia, Fülöp is kiveszi részét. A gyerekek szívesen töltik idejüket a föld „túrásával”, persze a kedvencük a locsolás. Ahogy a fiatal anyuka fogalmazott: ő előrelátó típus, szereti minél előbb beszerezni a szükséges vetőmagot, így nem ütközött nehézségbe az idei szezonban a szárazságot leszámítva. De az idei évben erre is felkészült, a házuk környékén több helyen esővíz-gyűjtő hordókat állított fel.
„Add már uram az esőt!”
A csapadék hiánya valóban nagy probléma – reagált a gazda. „Csak úgy porzik a föld, ha éppen nem kőkemény. Az öntözés éppen csak életben tartja a növényeket, az nem fogható egy jó kis kiadós esőhöz. Ráadásul a csapadékvíz úgynevezett lágy víz, ami a csapból jön, az pedig kemény víz. Nem igazán tolerálják a növények. Főleg a hagyma. Ezért van az, ha sokat öntözünk csapvízzel, nem lesz télálló a hagymánk. Sok vevőm jött már a boltba azzal a panasszal, hogy elrohad a főzőhagymájuk, amit eltettek. Hát ezért van – fogalmazott Varga József.
A panaszokat illetően sajnos nincs vége a sornak, a kiskertekben lévő friss zöldségeket több betegség támadhatja meg ebben az időszakban. Még a hagymát, az éppen csak burjánzó salátát is – utóbbit a peronoszpóra. Az alsó levelek barnás-sárgás elváltozásai mutatják a betegséget. Növényvédő szerrel kiküszöbölhető a probléma, de a növény fejlődése így már nagyon lassú. Az ősszel ültetett cukorborsóra is oda kell figyelni, 1-2 héten belül megjelenhet a lisztharmat. A hagymalégy kártétele miatt pedig nem árt, ha kéznél van egy jó rovarölő szer. - De valóban, még mindig nem késő. Sok minden rakható a földbe, hiába vagyunk április végén. Nem késő a burgonya, nem késő a dughagyma. Ha egy vetőmag tasakra az van írva, hogy az ajánlott vetési idő február-március…, nyugodtan ültessük el áprilisban, sőt, akár májusban is – összegezte véleményét és az aktualitásokat Varga József, növényvédelmi szakember.
Vincze Adél