Építészeti értékek – vannak még sanyarú sorsú házak
Az önkormányzat évente több millió forinttal támogatja a védett épületek felújítását, de a rekonstrukció miatt természetesen a tulajdonosnak – sok esetben tulajdonosoknak - is mélyen a zsebükbe kell nyúlnia. Egy-egy épület állapota pedig nemcsak a látképet rontja, megkeserítheti a szomszédok, vagy akár a közterületen közlekedők mindennapjait is.
Büszkén mondhatjuk, hogy az utóbbi években jelentős mértékű védett építészeti érték újult meg a belvárosban: nemcsak épületek, hanem keresztek, kapuk, kerítések is – hangsúlyozta a városi főépítész. Gilincsek Gábor hozzátette: Nagykanizsa közigazgatási területén több, mint 300 védett épület van, ezek egy része még mindig felújításra szorul. A településképi rendelet rögzíti, hogy évente minimum 7 millió forintot kell szánnia az önkormányzatnak ezeknek az épületeknek a felújítására, idén a célra a tervek szerint 15 millió forintot különítenek el. A keretösszegből az önkormányzat egy-egy pályázónak akár 40 százalékos támogatást is oda tud ítélni. Lassan érdemes elkezdeni a szükséges dokumentáció összeállítását, a pályázati felhívás márciusban jelenik meg. A támogatási kérelmeket májusig lehet benyújtani a Polgármesteri Hivatal főépítészi csoportjához.
A Deák térről akár a szélrózsa minden irányába elindulhatunk, ha a történelmi Nagykanizsát idéző épületet szeretnénk találni. És valóban, szinte minden utcában van egy-egy, néhol akár több védett építészeti érték, amely várja, hogy sorsa jobbra forduljon…
A Sugár úti épületek nagy része megújult, homlokzatuk megfelel az elvárásoknak. Egyetlen kivétel van, a Kanizsa Médiaház épülete, ahol gyakorlatilag semmi nem történt – mutatott rá Doucha Ferenc, aki a Sugár út 8. szám alatti épület szomszédságában lakik. – Az épület homlokzatán található márványtábla egyébként büszkén hirdeti, hogy ez a Rotschild-ház, helyi jelentőségű épület. 1911-ben építette Rotschild Jakab ügyvéd, városi képviselő, iskolaszéki elnök, akit az 1910-es évektől többször is elnökének választott az izraelita hitközség. A szecessziós elemekkel díszített lakóház állapota viszont évről évre egyre csak romlik.
Az utcafrontról gyakorlatilag nem látszik, hogy a belső udvari rész teljesen lepusztult – mondta a szomszédban élő vállalkozó. – A napokban átadták az új parkolót, ami nagyon szép lett, de onnan is látni ezt a lepusztult házat. Az érdekessége a dolognak, hogy amikor Kanizsára jönnek turisták, megmutatják nekik a Medgyaszay Házat és annak környéket, s ők nem értik, hogy ez a ház miért maradt ki a felújítások sorából. Úgy tudom, a ház részben az önkormányzaté, részben pedig magántulajdonban áll, ám nem hiszem, hogy ez akadálya lenne a rekonstrukciónak – összegezte véleményét Doucha Ferenc.
A Sugár út 8. szám alatti épületnek nemcsak a látványa elszomorító. Balesetveszélyes a ház, szeles időben omlik le a vakolat, leginkább a belső udvar felőli részen. Doucha Ferenc saját telkének védelme érdekében, s mert nem akart vitába keveredni másokkal, a két ingatlant elválasztó 100 éves kerítés mellé felhúzott egy falat.
A Rotschild-ház valóban vegyes tulajdonú, az önkormányzat és az épületben működő autósiskola és egy fodrász tulajdona.
- Jó pár éve már annak, hogy társasházként működünk, így nyílt lehetőség arra, hogy a felújításhoz és a hitelfelvételhez szükséges alaptőkét összegyűjtsük - idézte fel Kurucz Hajnalka épületrész tulajdonos. - Két évvel ezelőtt pályáztunk az önkormányzatnál, ám mindössze 500 ezer forintot ítéltek meg nekünk, míg mások több millió forintot kaptak. Ilyen feltételekkel nem láttuk értelmét a beruházásnak, ezért visszaléptünk.
A Sugár úton lakó hölgy végül elmondta: tavasszal lesz társasházi gyűlés, ahol ismét napirenden lesz a felújítás kérdése. Ott születik majd döntés, hogy a Rotschild-ház próbálkozik-e újra a pályázattal.
A helyzet tehát nem egyszerű egy ilyen régi érték megújításakor...
Vincze Adél