„... az ilyenkor szokásos a forgalom...”
Ugyan a koronavírust még nem mutatták ki Magyarországon, a kínai kifőzdék és boltok vezetői szerint a fővárosban és több vidéki településen is jelentősen visszaesett a forgalom a különböző hiedelmek miatt. Lapunk a kanizsai helyzetnek próbált utánajárni.
Egy kínai üzlet tulajdonosának a kirakatban elhelyezett táblával kellett védekeznie a koronavírus miatt a családja felé irányuló megjegyzések ellen Kaposváron. Kanizsán azonban eddig még nem volt szükség ilyen figyelemfelkeltő lépésre, s tapasztalatunk szerint nem is lesz. Két éttermet és négy boltot is felkerestünk a városban. A vezetők és az eladók sem elegyedtek velünk túl hosszú diskurzusba, hiszen elmondásuk szerint Kanizsán erről a témáról nincs értelme beszélni, miután semmilyen hatása nincs a vírusnak a forgalomra. Úgy látják, megszokott tendencia, hogy az év első két hónapjában gyengébb a bevétel, ez most is így van, de ennek oka nem a koronavírus felbukkanása, hanem az, hogy az emberek még nem heverték ki a karácsonyi, szilveszteri költekezést.
Az egyik üzlet munkatársa ugyan tett egy megjegyzést, miszerint kicsit kezd már elege lenni azokból a vevőkből, akik folyamatosan szájmaszk iránt érdeklődnek, valamint újabb információkat remélnek tőle és kollégáitól, mondván valamit talán hallottak erről a betegségről a főnöküktől...
Kíváncsiak voltunk ugyanakkor a vevők, járókelők véleményére is. Koósz Jánosné elmondta: ő egyáltalán nem tart a koronavírustól, hiszen – véleménye szerint – a magyar határnál megfelelő ellenőrzés zajlik. Azt is elmesélte, nem sokat vásárol kínai üzletben, de az egyik ilyen boltban dolgozó eladóval jóban van, így oda manapság is gyakran bejár.
Hasonló véleményen volt Hopka Lászlóné, aki úgy látja: elég információt kapnak ahhoz a tévéből, hogy tudják, Kanizsán nincs miért tartani a koronavírustól. Ő sem számít törzsvendégnek egyik kínai boltban sem, de a betegségről érkező hírek egyáltalán nem hátráltatják abban, hogy esetleg náluk vásároljon.
A szakemberek szerint a szállítás olyan hosszú ideig tart, hogy mire Kínából megérkezik az áru Budapestre – majd onnan esetünkben Kanizsára – az esetleges kórokozó már rég elpusztulna, így kizárt, hogy a különböző ázsiai termékek fertőzöttek legyenek.
Mikó-Baráth György