Ne menjünk el az utcán fekvők mellett!
Ne menjünk el az utcán fekvők mellett! – ezt kérik a hajléktalanellátásban dolgozók. A krízisidőszakban fokozottabban ügyelnek a fedél nélküliekre, de számítanak az emberek jelzéseire is. A hajléktalanok - főként a téli időszakban - sok esetben kapualjakba, lépcsőházakba húzódnak be. Kurucz Hajnalka a belvárosban él, s mint azt elmondta, már több alkalommal tessékelt ki hajléktalan embereket a lépcsőházból. Legtöbbször kutyái jeleztek éjjel. - Ki kellett jönnöm, hogy mégis mi történik, akkor a bejárati ajtónál a kartonpapíron feküdt az illető hajléktalan. Igazából ezzel nem is lenne akkora probléma, a legnagyobb probléma az, amikor itt a borosüveggel vannak, részegek, ittasak, büdösek, és sok esetben ide piszkítanak az ajtónk elé - mondta el Kurucz Hajnalka.
Kurucz Hajnalka hozzátette, miután szólt nekik, a hajléktalanok minden esetben normálisan viselkedtek, nem váltak agresszívvé. Kanizsán megoldott a hajléktalanok ellátása, a Vöröskereszt összesen ötféle gondoskodást biztosít, köztük például az éjjeli menedékhelyet és a népkonyhát is. Mégis vannak, akik inkább az utcát választják. - Felkérek mindenkit, és bátorítok mindenkit, lakosságot, intézményeket, ha olyan embert látnak, aki elesett, esetleg egy kapualjban rekedt, vagy fekszik adott esetben egy pléden, matracon, tehát mindenképpen rászorulónak tűnik, kérem, hogy jelezzenek! Az elérhetőségeink nyilvánosak, folyamatosan elérhetők vagyunk, és a jelzett helyszínekre ki fogunk menni – hangsúlyozta Szőke Rózsa, a Magyar Vöröskereszt Átmeneti Szálló és Éjjeli Menedékhely nagykanizsai intézményvezetője.
Az utcai szolgálat munkatársai naponta felkeresik a közterületeken élőket. (fotó: Jancsi László)
A Dózsa György utcai hajléktalanszálló, illetve az éjjeli melegedő ebben az időszakban teljes létszámmal üzemel, a kint élőkre pedig fokozottabban figyelnek. Az utcai szolgálat munkatársai minden este útra indulnak, és felkeresik azokat, akik önként választják a közterületet, mert valamilyen ok miatt nem hajlandóak még éjszakára sem behúzódni a menedékhelyre. Közülük egyvalaki név és arc nélkül nyilatkozott a Híradónak.- Nem is véletlenül. Arról van szó, próbálkoztunk bemenni, nem is egyszer, nem is kétszer. Próbálkoztunk bemenni, csak ott olyan emberkék vannak, alkoholisták, drogosok, velük nem szívesen, nem akarunk problémázni. Nincs szükségünk rá. Békességet, nyugodalmat akarunk – fogalmazott az arcát és nevét nem vállaló férfi.
Az ellátásnak örülnek az utcán élők, ilyenkor nemcsak élelmet, hanem a rendszeres kapcsolat miatt egyéb segítséget is kapnak, problémáikról is beszámolnak a szolgálat munkatársainak. - Mi a kapcsolatot úgy tartjuk velük, hogy már ismerjük őket. Már a korábbi kollégák felderítették, és őket átadták nekünk. Visszük a postájukat, ha arról van szó, megpróbáljuk motiválni őket, hogy jöjjenek be a szállóra, főként a téli időszakban, élelmet viszünk minden este, ruhával próbáljuk ellátni őket – mondta el Nyakó Melinda, az utcai szolgálat koordinátora. Az utcai szolgálat munkatársai nagyjából 15 hajléktalant látnak el naponta, de eközben folyamatosan kutatják és felkeresik azokat az elhagyott ingatlanokat is, ahol a segítségre szorulók meghúzhatják magukat.