Témák és ciklusok

facebook megosztás

110 évvel ezelőtt, 1909. január 14-én, Nagykanizsán látta meg a napvilágot Ősze András. Ebből az alkalomból kiállítás nyílt a Thúry György Múzeumban, mely a szobrászművész mintegy harminc alkotásán keresztül nyújt bepillantást kalandos életújtába, valamint alkotói korszakaiba. – Ezek egy része grafika, másik része pedig kisplasztika, illetve különböző drótokból, fémekből készült alkotások. Azt szerettük volna bemutatni, hogy ő mennyire sokoldalú művész volt. Szobrásznak tanult, de sajnos a főiskolát személyes okokból nem fejezte be. Tehát sok mindent saját magának, autodidakta módon kellett megtanulnia, de ennek ellenére bármihez nyúlt, abból alkotás született – fogalmazott Tugya Beáta, a Thúry György Múzeum történész-muzeológusa.

A szobrászművész sokfelé járt a világban, római tanulmányútja során az etruszk és görög művészet nagy hatással volt rá. Az 1940-es évek végén Brazíliában telepedett le, alkotói tevékenységét pedig hazájától távol is folytatta. – Azt kell, hogy mondjam, hogy bár a képzőművészet mindig kozmopolita, de az ember nem. A művész lehet, de az ember az apjához, anyjához, szülőföldjéhez, barátaihoz kötődik. Ez a fájdalom szerintem ott munkál benne és ott hagyja a nyomát a szobrain. Ez az elveszettség pedig végigvonul ebben az életérzésben – mondta Stamler Lajos képzőművész.



Ősze András művészetét az egyszerűsítés, a stilizálás jellemezte, de az anyagokkal és technikákkal is szívesen kísérletezett (Fotó: Bakonyi Erzsébet)

Művészetét az egyszerűsítés, a stilizálás jellemezte, de az anyagokkal és technikákkal is szívesen kísérletezett. Ősze András alkotó korszakának első két szakaszából nem sok minden maradt fent, ezért a kiállításon a harmadik és negyedik korszak művei láthatók főként. A szobrászművész az 1970-es évek elejétől mintegy 60 kisplasztikát és 50 grafikát ajándékozott a Thúry György Múzeumnak, ezek közül pedig kiemelkedik a perui őslakosokat bemutató grafikasorozat. – Ősze András szerepe kettős a múzeumban. Egyrészt a képzőművészeti és szoborgyűjteményünkben jelentős alkotások származnak tőle, másrészt pedig egy olyan dél-amerikai anyaggal gazdagította a múzeumot, amely az elmúlt évtizedben, két-három évente különböző, országos, nagy kiállításokon mutatkozhatott be, ezzel pedig elvitte a Thúry György Múzeum jó hírét – árulta el Száraz Csilla, a Thúry György Múzeum igazgatója. A kiállításmegnyitón Dénes Sándor polgármester köszönetet mondott az intézmény munkatársainak, akik a hiánypótló tárlaton keresztül mutatják be a város szülöttjének életét, munkásságát. – Emlékezni kell rá, és emlékezünk is egyébként, hiszen a város közössége is tudja, ha a HSMK-ban megfordul, hogy ott van egy Ősze Andrásról elnevezett terem, és ott kiállításokat is szoktunk szervezni. Igaz, hogy most ezt a kiállítást nem ott tartjuk, hanem a múzeumban tesszük meg, de ezzel is tisztelgünk előtte – hangsúlyozta Dénes Sándor, Nagykanizsa polgármestere. A Témák és ciklusok című tárlat november 10-ig látható a Thúry György Múzeumban.  

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.