Minden gyermek csoda! – Mosolyogva, pihenten ébred
A vízcsapot megnyitja, szeret pancsolni, kezét többször beszappanozza és a vízsugár alatt lemossa. Törölközéssel próbálkozik, törölközőjét le- és felakasztja. Öltözködéskor segítséget igényel. Egy bölcsis gondozónő írásából.
1987. október 6., 33 hónapos, súlya 13,5 kg, hossza 97 cm, fogak száma 20.
Most már jobban érzi magát a bölcsődében, átvételkor sem sír. Napközben előfordul, hogy sírva fakad és keresi édesanyját. Néhány kedves szóval könnyen megvigasztalható. A csoportban dolgozó gondozónőket elfogadja, nevükön szólítja. Keveset eszik, az ebédet csak kóstolgatja. Reggel és délután a kenyeret jóízűen elfogyasztja. Kissé maszatosan eszik, a kanalat marokra fogja. Étkezés végén a papírszalvéta használatával próbálkozik. Tisztán iszik. Szobatiszta, nappali alvás alatt ágytiszta. Vécére kéretőzik, szükségletét elvégzi. Jelét a törölközőn és a fésűtartón felismeri, megnevezi. A vízcsapot megnyitja, szeret pancsolni, kezét többször beszappanozza, és a vízsugár alatt lemossa. Törölközéssel próbálkozik, törölközőjét le- és felakasztja. Öltözködéskor segítséget igényel. Alváshoz a cumisüvegjét és a kispárnáját kéri. Alvása nyugodt, rövid, mosolyogva, pihenten ébred. Mozdulatai ügyesek és bátrak, két-három lépcsőfokról leugrik, mászókán tornázik. A triciklit szabályosan hajtja, ügyesen kormányozza, az akadályokat kikerüli, a kanyarban lassít. Szívesen játszik a homokban, különböző formák (alma, körte) segítségével süt. Az asztali játékok, építők még rövid időre kötik le a figyelmét, épít belőle. Kissé selypít, folyékonyan beszél, élményeit összefüggő mondatokban elmeséli, a mondatokat kötőszavakkal köti össze (és, de, mert). Magáról egyes szám első személyben beszél, például: én megyek, én csinálom.
Fotók: Kanizsa-archív/Bakonyi Erzsébet
1988. január 5., 36 hónapos, súlya 14,5 kg, hossza 98 cm.
Napközben jól érzi magát a bölcsődében, gondozónőit, társait köszönéssel üdvözli, a hiányzó társai felől érdeklődik. Étvágya változó, tisztábban eszik, étkezés közben és végén ügyesen használja a papírszalvétát. Ha feláll az asztaltól, a székét a helyére tolja. Rendszeresen kér és megköszön. A pisiléskor a nadrágját, bugyiját letolja, állva pisil. Kézmosáskor az ingujját felhúzza, a kezét, arcát tisztára mossa. Törölközőjét szétteríti, kezét, arcát szárazra törli. Tükör előtt a haját fésülgeti. Papírzsebkendőt a tartóból kiveszi, orrát megtörli, próbálja kifújni. Nadrágot, kabátot egyedül felveszi, leveti. Sapkáját felteszi a fejére. Szandálját kicsatolja, csizmáját próbálja felhúzni, néha sikerrel. Alvása nyugodtabb, hosszabb ideig alszik, magától, pihenten ébred. Elalváshoz a kispárnáját igényli. Szeret triciklizni, előre-hátra hajtja a pedált. A mozgásfejlesztő eszközökkel bátran mozog. Mászókán hintázik, tornázik. A dömpert tologatja, beleül, és a lábával biztosítja az előrehaladást. A labdát rúgja, dobja, próbálja pattintgatni. A napirendben kezdi kiismerni magát, tudja, mikor van reggeli, tízórai, ebéd. Folyékonyan, de nem tisztán beszél, a névelőket használja, a ragokat helyesen illeszti a szótőhöz. Ismeri a sima-gyűrött, hideg-meleg, alacsony-magas, hosszú-rövid fogalmát. Meséskönyvet szeret nézegetni, a képen látott cselekvéssorokat megnevezi, például süt-főz. Ének, mondóka szövegét ismeri. Játék közben énekel. Szeret rajzolni. Kisebb-nagyobb köröket egymás mellé rajzol, rajzait kérdésre megnevezi (ez az én gyöngyöm). Színeket felismeri, megnevezi, színárnyalatokat megkülönbözteti. Pötyiből kerítést, virágot rak ki. Az asztali játékokkal hosszabb ideig játszik. Építőből repülőt, autót csinál. Különböző színű gyöngyökből nyakláncot fűz. Különböző nagyságú kockákat egybeépíti vagy összekapcsolja. Kérdésre építményeit megnevezi: magas házat építek. A babát eteti, itatja, főz neki, orvoshoz viszi. Játékban kiválasztott társa van, akivel szeret együtt játszani, társainak játékába bekapcsolódik.
Lejegyezte: Papp János