Örökre sziklaként állnak előttünk
1849. október 6-án nem volt megalkuvás: a nemzet szabadsága, sorsa, jövője volt a tét, és a kötelesség a legfontosabbat, az emberi életet követelte. Az aradi tizenhármak és gróf Batthyány Lajos miniszterelnök kiállták az erkölcsi parancsot, fogalmazott Dénes Sándor polgármester ma az aradi vértanúk tiszteletére rendezett megemlékezésen.
„Az emberiség történelme alkudozások és bátor tettek, háttéralkuk és egyenes kiállások, kompromisszumok és hősi mártírhalálok végtelen tengere” – hangzott el a nemzeti gyásznap alkalmából tartott megemlékezésen.
Dénes Sándor: az aradi vértanúk elültették bennünk a hitet, hogy dönthetünk a jövőnkről
(Fotó: Gergely Szilárd)
1849. október 6-án azonban nem volt megalkuvás, nem lehetett kompromisszum, mondta Dénes Sándor polgármester. A nemzet sorsa, szabadsága és jövője volt a tét, a kötelesség pedig a legfontosabbat: az emberi életet követelte.
– Ők, az aradi tizenhármak és gróf Batthyány Lajos miniszterelnök kiállták az erkölcsi parancsot, s mint égbe nyúló kősziklák kimagasodtak a hullámok közül. Kimagaslottak a történelem megalkuvásai, behódolásai és elvtelenségei közül, hogy örökre ott álljanak sziklaként előttünk, mikor válaszra várunk és döntéseket hozunk – hangsúlyozta.
Elhangzott: az aradi vértanúk elültették a hitet bennünk, hogy dönthetünk a jövőnkről, beleszólhatunk a körülöttünk lévő világ sorsába, és megvédhetjük nemzeti létünket, hagyományainkat – ami egyúttal a kötelességünk is.
– A meg nem alkuvás, a mindennel szembeszálló dac és hit bennük munkálva halhatatlanná tette őket a jövőnek, vagyis nekünk és gyermekeinknek az emlékezés által. Keménnyé és ellenállóvá lett általuk nemzetünk, ahol a szuverenitásunkért kiállunk, mert hiszünk az igazunkban és a szabadságunkban, hiszünk általuk a jövőnkben.
Emlékezni és emlékeztetni – korunk kötelessége (Fotó: Gergely Szilárd)
Ez a bátorság és tisztelet kell hogy legyen a 21. század Magyarországának és Nagykanizsa közösségének is a mértékadó, tette hozzá Dénes Sándor.
Az Aradi Udvarban a Hevesi Sándor Általános Iskola diákjai emlékműsort adtak elő, majd a rendezvény résztvevői elhelyezték a tisztelet és a hála koszorúit. Kiss Ernőt és mártírtársait a világosi fegyverletételt követően végezték ki Aradon; gróf Batthyány Lajost a retorzióval egy napon agyonlőtték Pesten.