Hol tartanak a nagykanizsai ingatlanárak a megyei és az országos szinthez képest?
A lakáspiac az utóbbi években folyamatosan a figyelem középpontjában áll. Hol az új lakásokkal, hol a CSOK-kal, a szárnyaló forgalommal vagy az egekbe szökő árakkal kapcsolatban lát napvilágot egy újabb hír. De hol tart ebben a néha zavaros képet mutató szegmensben Zala megye?
Hogyan oszlanak meg az építtetés költségei?
Az egyik legnagyobb kérdést a területi kettéosztottság jelenti, a másikat pedig az, hogy mi lesz az új lakáspiaccal, ha 2019 decemberében visszatér az eredeti áfa. Ha már szóba kerültek az új otthonok, érdemes egy kicsit megnézni, hogyan oszlanak meg az építkezés költségei.Eleinte a telkek ára hirtelen felszökött, de hamar elérték azt a bizonyos plafont, a jelentős kereslet miatt pedig a legjobb placcok gyorsan gazdára találtak.
Ennél nagyobb falatot jelent a kivitelezés, illetve az építőanyagok beszerzése. A tapasztalatok szerint a néhány évvel ezelőtti szinthez képest mindkét esetben brutális összegekre számíthatunk – vannak olyan építőanyagok, amelyek mintegy 60%-kal lettek drágábbak. A munkaerő után szó szerint kapkodnak, vannak olyan projektek, ahol magasabb összeg felajánlásával igyekeznek átcsábítani a kivitelezőket.
Jelenleg azt mondhatjuk, hogy a költségek nagyjából 50-50%-ban oszlanak meg a munkaerő, illetve az építőanyagok között, ezt azonban nagyban befolyásolja a feladat összetettsége és élőmunka igénye.
Zala megyében sincs megállás?
Az ingatlanárak emelkedése idén sem állt meg. Az év első harmadában országos szinten 2%-kal bővültek az átlagos négyzetméterenkénti árak, persze e mögött jelentős területi eltérések tapasztalhatóak.
Zala megyében 5%-kal drágultak az ingatlanok, ezen belül viszonylag kis skálán mozognak a százalékok. Míg Hévízen 1%-kal csökkentek, addig Nagykanizsán, Keszthelyen, Zalaegerszegen, Zalaszentgróton 2-6%-kal bővültek az átlagos Ft/m2 árak az említett időszakban.
Az átlagos ingatlanárak változása Zala megye egyes településein 2018. január és április között
Természetesen a piaci szereplők számára fontosabb információ az ezek mögött tapasztalható átlagos négyzetméterenkénti ár. Ebből a szempontból figyelembe kell venni az ingatlan típusát: a zalaszentgróti családi házak például 53%-kal maradnak el a megyei, és 55%-kal az országos átlagtól – ez nagyjából 100-110 ezer forintos eltérésttakar a négyzetméterárakban.
Nagykanizsán ehhez képest kisebb, 13-16%-os különbségek mutatkoznak, míg Hévízen, illetve Keszthelyen 20-40%-kal magasabb átlagárakon érhető el az ingatlantípus a megyei, valamint az országos szinthez képest.
A családi házak átlagárai Zala megye egyes településein (Ft/m2, 2018. áprilisi adatok alapján)
Hasonló eltérések figyelhetőek meg a lakáspiacon is, annyi különbséggel, hogy ebben a szegmensben magasabb átlagos Ft/m2 árak érvényesülnek. Megyei viszonylatban is a Balaton környékén lévő települések vezetik a listát, ezekhez képest a Nagykanizsán eladó lakások 38-50%-kal, a zalaegerszegi társaik pedig 1-17%-kal kedvezőbb átlagáron vásárolhat
Átlagos lakásárak Zala megye egyes településein (Ft/m2, 2018. áprilisi adatok alapján)
A régió éllovasai vagyunk drágulás tekintetében
Bár a régió többi országához viszonyítva hazánkban kissé késve indult meg az ingatlanpiac, az áremelkedés intenzitása rövid időn belül lekörözte a környező térségeket. Itthon 2014. harmadik negyedévében jött a lakásárak meghökkentő áremelkedése, míg a visegrádi országokban ez már az év első negyedévében megmutatkozott.
Aztán jött 2015. és a magyar statisztikák jóval dinamikusabban bővültek. Az éves viszonylatban tapasztalható 15%-os dráguláshoz képest Lengyelországban, Csehországban és Szlovákiában szinte elenyésző – 3-5%-os – volt a változás. Ez a tendencia pedig még 2017-ben is tartotta magát.
Forrás: Ingatlannet.hu