Kommunizmus áldozatai – Embernek lenni az embertelenségben

facebook megosztás

Lengyelországnak és Magyarországnak napjainkban már nem a kommunizmus a közös ellenfele, hanem egy Európa nevében kikiáltott agresszív véleménydiktatúra - mondta beszédében Cseresnyés Péter államtitkár, országgyűlési képviselő a kommunizmus áldozatai előtt tisztelgő városi rendezvényen. A résztvevők az ’56-os emlékkertben főhajtással és koszorúzással rótták le tiszteletüket Józef Piłsudski marsall, valamint a kommunizmus áldozatainak emléke előtt, majd a városi könyvtárba mentek, ahol folytatódott a megemlékezés.

Cseresnyés Péter szerint egyre fontosabbá válik, hogy ki merjünk állni a hazánkért, hiszen szűkül a határ a 20. század kommunista diktatúrája és a mai elnyomó európai politika között. – Arra kérdésre, hogy van-e különbség a 20. századi kommunista diktatúra és a mai, akár terrorcselekményeket is lehetővé tevő európai elnyomó politika között, azt hiszem, ezek után is egyértelmű a válasz. A válasz ugyanis most még talán igen, de ha nem figyelünk, lehet, hogy a későbbiekben a válasz az lehet, hogy „nem sok”. Ám nekünk éppen ezért az a dolgunk, hogy kiálljunk a hazánkért, kiálljunk a szabadságunkért, kiálljunk a jövőnkért. Pont úgy, ahogy eleink is tették az elmúlt évszázadok viharaiban – hangsúlyozta az államtitkár, országgyűlési képviselő.

Dénes Sándor polgármester úgy fogalmazott, a kommunizmus elleni, valamint a szabadságért folytatott harc a lengyel és a magyar népet is erős és önálló nemzetté kovácsolta. – Úgy kellett megőriznünk magunkat, hogy közben egész új és modern korunk arról a játszmáról szólt, hogy kinek válunk alattvalójává, ki diktálja nekünk a történelmünk, s az életünk menetét. Azonban az emlékezés és a kiállás emberré tett minket az embertelenségben is. A „mégis-morál” erős gerincű közösségeket hozott létre Európa ezen részén, s ezt a karakterünket nem veszíthetjük el – mutatott rá.

A megemlékezésen részt vett Jerzy Snopek, a Lengyel Köztársaság rendkívüli és meghatalmazott nagykövete. – Remélem, hogy a lengyel kapcsolatok Nagykanizsával egyre szorosabbak lesznek. Meghatódtam, amikor megláttam, hogy itt így él Józef Piłsudski, lengyel nemzeti hős emlékezete – fogalmazott.

A kommunista diktatúrák áldozatairól a Nagykanizsai Polgári Egyesület évek óta a város fiatalságával együtt emlékezik meg. Idén a Józef Piłsudski életről, illetve a lengyel-magyar barátság történelméről szóló vetélkedőre hat középiskolás csapat jelentkezett. – Tiszteletreméltó a fiatalok teljesítménye, hiszen a tankönyvekben nem tárgyalt, számukra ismeretlen, s nem könnyű feladatot kaptak. Ugyanakkor be kell látni, hogy mindannyiunk számára szégyen, hogy a testvéri, baráti lengyel történelemről ilyen keveset tudunk – mondta Papp János, a Nagykanizsai Polgári Egyesület elnökhelyettese.

Magyarországon több százezer embert elhurcoltak, több tízezret bebörtönöztek, s százakat kivégeztek a kommunizmus ideje alatt. A nagykanizsai megemlékezés célja az áldozatok emlékének megőrzése mellett az volt, hogy a lengyel és a magyar fiatalok se felejtsék el elődeik szenvedéseit, valamint hősies küzdelmét.

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.