Még nincs, de közeledik – A sertéspestis az emberre nem veszélyes

facebook megosztás

Magyarországon még nem mutatták ki, de közelít hazánkhoz az afrikai sertéspestis. Az ASP vírusa emberre nem veszélyes, mégis nagymértékben befolyásolja a vadgazdálkodást és a gazdaságot is.



Máshol már nagy a baj. Afrikai sertéspestis a kárpátaljai Beregszászon (Fotó: ujszo.com)

2017-ben Romániában és Csehországban is azonosították a fertőzést, de az ukrán területeken is megjelent a betegség, amely egyre inkább közelít a magyar határokhoz. A vírus a kontinensen a házi sertéseket, illetve a vaddisznókat érinti, és az állatok valamennyi váladékával terjed.  Az ASP vírus az embert nem betegíti meg, ezért közegészségügyi jelentősége nincs, de a felelőtlen emberi magatartásnak a betegség terjesztésében döntő szerepe lehet.

Mindez alapvetően járványügyi, állat-egészségügyi kérdés, a hatáskör a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalé (Nébih). A határainkhoz közelítő vírus azonban aggodalomra ad okot a vadgazdálkodóknál, sőt, a hatásai már érezhetők.



A vírus híre miatt drasztikusan csökkent a vaddisznóhús ára, pedig az ASP-t itthon még nem mutatták ki

– Az állat-egészségügyi problémák megoldásában mindig is érintettek voltak a vadgazdálkodók. Említhetném a róka veszettség ellenőrzését, illetve a vakcinázás hatékonyságának sikerességét is – kezdte Páll Tamás, a Zala Megyei Vadászkamara alelnöke. – A vaddisznóállomány veszélyeztetett a vírus által, mely észak-kelet felől, a Baltikum irányából kezdett terjedni, és halad felénk. Az ellenőrzésben tevékenyen részt vesz Zala vadásztársadalma. A kérdés biztosan sokakban az, hogy mennyire éles a helyzet? Az országhatáron kívül tudjuk, hogy a vírus jelenléte visszaigazolt, de nálunk pozitív egyedet tudomásom szerint még nem találtak – szögezte le Páll Tamás.

A vírus – ahol felüti a fejét – tömeges pusztulással jár. Páll Tamás szerint már csak a vírus közeledésének híre hallatán lecsökkent a vaddisznóhús ára. Ami októberben még nettó 450 forint volt, jelenleg csak 150 forintért adható el.



A Nébih rendkívül szigorúan ellenőriz

A betegségre gyanút keltő tünetek előfordulását és a sertés elhullását az állattartó köteles haladéktalanul bejelenteni az állatorvosnak. A magyarországi törvényi rendelkezéseknek megfelelően az állattartó akkor is köteles az állatorvost tájékoztatni, ha az ASP gyanúját ugyan nem észlelte, de állata megbetegedett. Az állattartót érintő bejelentési kötelezettség az állatfelvásárlással és állatszállítással foglalkozókra, a vágóhidak üzemeltetőire, a vadaskertek, vadasparkok és vadfarmok tulajdonosaira is vonatkozik, olvasható a Nébih közleményében.

Vincze Adél

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.