Burka helyett hurka!
Önt is zavarja: többet beszélünk, mit ne, mint arról, mit igen? Az egyre fenyegetőbb betelepítési szándékok idején méltán jön elő egy angol író mondata: Az igazi katona nem azért harcol, mert gyűlöli azt, ami előtte van, hanem, mert szereti azt, ami mögötte van. Magyarul egy szó elég: honvéd. De megtudtuk: az édesanyák sem éreznek másképp.
Burka helyett hurka, s nem tréfa: több német közétkeztetési cégnél száműzték a disznóhúst
Mi nem vagyunk senki ellen, de a miénket nem adjuk. Az édesanyai kéz gyöngéd, de nem gyönge, jelentette ki Dobri Noémi a Kanizsai édesanyák performanszán a Fiatal Családok Klubjához (Ficsak) történt csatlakozásuk alkalmával. Hársfalvi-Gombos Viktória elmondta: Ezeken a színes lapokon, amelyeket az Erzsébet téren tűztünk ki, egyszerű, az életünkhöz tartozó kifejezések állnak. Ilyenek például a „puszi a páromnak”, a „nők szavazati joga”, a „disznóvágás”, a „Mikulás”, a „karácsony”. De láttunk színes papírokat ilyen felirattal is: „A nőiesség, anyaság és karrier együtt”, „karácsonyfa”, „strand, Balaton, bikini”, „szabad párválasztás”, „tánc a párommal nyilvános helyen”, „egy pohár bor”, „gyermekeink biztonsága”.
Maróth Miklós: Az ország kultúrája keresztény kultúra, s ebbe a kötelességteljesítés beletartozik
Egyre többen megfogalmazzák, a veszélyeztetett európai kultúráról, civilizációról szólva ne valami elvont dologra gondoljunk. Azt a módot kell megvédenünk, ahogyan élünk. Maróth Miklós akadémikus nagykanizsai előadásában hangsúlyozta: Európa gyökerét a rómaiság adja, amelyet a kereszténység mentett át. Ebből nőttek ki azok az alapértékek, mint a kötelességteljesítés, a kitartás, a tisztességes munkavégzés. Ezért tart ki a munkahelyén az is, akit alulfizetnek. Akkor is, ha nem tartja magát kereszténynek – keresztény erkölcsök szerint él. Az ország kultúrája keresztény kultúra, s ebbe a kötelességteljesítés beletartozik. Az iszlám kultúrában ez ismeretlen.
Továbbadni a hagyományokat, generációról generációra
Cseresnyés Péter államtitkár, országgyűlési képviselő már sokszor beszélt arról, milyen értékes az a munka, amit a hagyományőrzők végeznek, hiszen ezzel is őrzik magyarságunkat. Ez a miénk, ezért vagyunk magyarok, mert azt a kultúrát őriztük, amelyet magunkénak tudunk, és amit örököltünk a szüleinktől.Legutóbb a Pántlika néptánccsoportgáláján is ezt fogalmazta meg.
-Aki őrzi a hagyományokat, az Magyarországot védi. Ebben az időszakban, az európai és a világtörténelmet figyelembe véve, azt hiszem a legfontosabb feladata minden nemzedéknek, hogy azt a nemzeti hagyományt, azt a nemzeti örökséget, nemzeti kultúrát, amelyet több száz éven keresztül egy-egy nemzet őrzött, és adott generációról generációra, azt tovább tudjuk adni. És nekünk, mivel magyarok vagyunk, a saját örökségünk a legfontosabb, és ezt kell őriznünk. Ha kell, foggal-körömmel.
Az Örökségünk kanizsai klipjében feltűnnek a Szikrák is. Magyarul küzdök, magyarul tűrök, magyarul dobbanok, és magyarul álmodom
Nagykanizsa és öt iskola kórusának összefogása tette lehetővé azt, hogy tavaly elkészülhetett az Örökségünk dalról egy, a legnagyobb videómegosztón is látható, Kanizsa-tévés videoklip. Ezen szebbnél szebb gyerekek énekelték Nagykanizsa Fő utcáján: Én magyarul érzek, Magyarul félek, Magyarul kérlek, Magyarul érted, Magyarul sírok, Magyarul mondom, Magyarul írok, Magyarul mosolygom, Magyarul küzdök, Magyarul tűrök, Magyarul dobbanok, És magyarul álmodom…
Papp János