Nagykanizsai óvodát regisztráltak az idei Média Építészeti Díjra
„Különös véletlen, hogy a Piarista rend tanító szerzetesei Nagykanizsán 250 év alatt három kaszárnyaépületben fordultak meg. Mivel nagykanizsai jelenlétüket kezdetektől a katonai épületek szigora és a szűkös anyagi lehetőségek határozzák meg, az építészeti rend és a takarékosság 250 év alatt a mindennapok részévé, magától értetődővé vált.” – kezdi az Építészfórum a Boldog Donáti Celesztina Óvoda bemutatását.
Falvai Balázs DLA, Nagy Márton DLA, Tatár Balázs és Török Dávid DLA terveit megelőzte a töprengés: „A tervezés kezdeti szakaszában az új épületszárny jelenlétéről való gondolkodást két meglévő karakter, a geometriai rendszer, valamint a helyszínrajzi mintázatban felfedezhető hiány határozták meg. A jellemzően szimmetrikus helyszínrajzi kompozíció, a katonai épületegyüttes rendje, az általános iskola épületéhez, és a korábban hozzátoldott tornaszobához való programban meghatározott szoros viszony, valamint a szomszédos iskola udvara mentén húzódó támfal határozott vonala, erős geometriai kiindulásként jelentkezett. A tömegek és udvarok szimmetrikus mintát kirajzoló sorozatában a telek délkeleti, hátsó sarkában lebontott raktárépület helyén szakadás, hiány jelentkezett. Ez a hiány jelentette a telepítés következő fontos kiindulópontját.”
Ahogy konkretizálódtak az elképzelések, már a belső is megvilágosodott: „A telekhatáron húzódó tégla támfal, a tornaszoba meglévő tömege három irányból meghatározzák a beépíthető felületet. Az új épületszárny traktusszélességét az iskolaépület geometriája, és az óvodaudvar minimális mérete határozták meg. A rendelkezésre álló “maradék” terület nem tette lehetővé, hogy az előírt 75 m2 alapterületű foglalkoztatókat a kert szintjén helyezzük el. Az óvodaudvarhoz egy 50 m2 méretű csoportszoba kapcsolódik, ahonnan egykarú lépcsőn közelíthető meg a 25 m2 alapterületű galéria. A galériák a csoportszobák előtt húzódó kétszint magas öltözőfolyosó terébe is benyúlnak, osztva ezzel az óvodások számára nyomasztóan magas közlekedőteret. A csoportszobákat kiegészítve alacsony belmagasságukkal, zegzugos, felülvilágított tereikkel a gyerekek kedvelt elvonuló, elbújó helyeit teremtik meg.”
epiteszforum.hu - Kanizsa