Lépést tart a XXI. századdal a NaGESZ
Kis túlzással, de talán nem teljesen alaptalanul állíthatjuk: az iskolai évek egyik szimbóluma a menzajegy, minden szertartásosságával együtt – a befizetésre várakozástól kezdve a huszon-egynéhány ebédjegy egyenkénti körbevagdosásáig. Amióta az önkormányzat megbízta az intézményi étkeztetés pénzügyi és adminisztrációs feladataival, a Nagykanizsai Gazdasági Ellátó Szervezet évről évre korszerűsíti mind a befizetés, mind az adatnyilvántartás rendszerét.
– Az átláthatóság, a hatékonyság és a gazdaságosság a NaGESZ tevékenységének három pillére, így az intézményi étkeztetéssel kapcsolatos teendőinket is ezek mentén szervezzük 2014 óta – bocsátja előre Horváth István, a szervezet igazgatója. – Ennek egyik első lépése az volt, amikor az oktatási-nevelési intézményekben az étkezési díjak készpénzes beszedése helyett áttértünk a banki befizetésre, illetve átutalásra.
Az átállást nemcsak a korszerűsítés igénye és az adminisztrációs terhek csökkentése indokolta. Több szülő is jelezte a NaGESZ felé: nyugodtabbak volnának, ha maguk fizethetnék be a menzadíjat, és így megelőzhetnék, hogy a gyerekük elveszítse, esetleg ebéd helyett másra költse a rábízott összeget.
– A banki átállással szinte egy időben, sok más szolgáltatóhoz hasonlóan, nálunk is lehetőség nyílt a csoportos beszedésre. Úgy látjuk, pillanatnyilag ez a legmodernebb és leghatékonyabb módja a számlák rendezésének, ezért elsősorban ezt a megoldást javasoltuk a szülőknek. Havonta egyszer a bank levonja az étkezési díjat, így nem kell elmenni pénzt levenni, sorban állni, egyedi átutalást kezdeményezni, ami nemcsak időigényes, hanem plusz költséget is jelent.
Mivel a csoportos beszedés a bölcsődékben és az óvodákban már jól működik, a NaGESZ célja, hogy az iskolákban is minél többen éljenek ezzel a lehetőséggel. Így a jövőben akár egységesíteni is lehetne a nevelési és oktatási intézmények étkeztetési rendszerét és adatbázisát. Ez a gyakorlatban számos előnnyel járna, például az óvoda utolsó évében bennmaradt túlfizetés levonhatóvá válna a következő, akkor már iskolai menzadíjból.
– Természetesen ez csak egy lehetőség – szögezi le a szervezet vezetője. – Azok például, akiknek még nincs bankszámlájuk, vagy szociális helyzetük nem teszi lehetővé a csoportos befizetést, továbbra is a megszokott módon rendezhetik gyerekük iskolai étkeztetésének költségeit.
A rendszer, persze, mindig fejleszthető és korszerűsíthető. A NaGESZ, más városok mintájára, idén már két kanizsai iskolában is működteti az étkezési, vagy – ahogy sok helyen hívják – menzakártyát. A Batthyány Lajos Gimnáziumban és a Cserháti Sándor Műszaki Szakképző Iskolában a diákok névre szóló, vonalkódos kártyájukkal kérhetik az ebédet nap mint nap. A lehúzható menzakártya – a nyomon követés mellett – azért is praktikus, mert kiváltja a papír alapú, napra szóló étkezési jegyeket, amik a tapasztalatok szerint sokszor elkallódnak. A kártyán a NaGESZ elérhetősége is megtalálható, így ha a diákoknak kérdésük van a használattal kapcsolatban, azonnal segítséget tudnak kérni.
– A következő lépcsőfokot az online rendszer bevezetése jelentené, amely szintén egyre elterjedtebb – mutat rá a vezető. – Sokfelé a családok már az interneten keresztül rendelik meg vagy mondják le a szolgáltatást, de ugyanígy feltölthetik a menzakártyát, valamint ellenőrizhetik, minden nap ebédelt-e a gyerekük.
A Nagykanizsai Gazdasági Ellátó Szervezet egyébként nemcsak pénzügyi téren törekszik átláthatóságra, hatékonyságra és gazdaságosságra: a szervezet 2015-ben egységesítette az oktatási és nevelési intézmények étkeztetési programját, szeptember óta pedig egy integrált gazdálkodási szoftvert használ feladatainak elvégzéséhez.
Nemes Dóra