A múlt titkait kutatják Iharosberényben
Régi pénzeket, könyvcsatot és egy feltehetően 18. századi kegyérmet is talált az a régész csoport, amely ezekben a napokban tárja fel egy Árpád-kori templom helyét Iharosberény közelében. A régi falu, Beryn templomának a nyomára a nagykanizsai Józsa Tibor bukkant rá pár évvel ezelőtt.
Iharosberényi iskolások is megnézték a múlt héten, hogyan dolgoznak a kaposvári Rippl Rónai Múzeum régészei. A szakemberek egy középkori templom helyét tárták fel, és az ott megtalált sírokat is kibontották. Eddig pénzérmékre, kerámiatöredékekre bukkantak, de néhány érdekes lelet is előkerült.
Helyi iskolások is megnézték, hogyan is zajlik egy ásatás
– Találtunk egy érmet is, amit valószínűleg a nyakukban hordtak. Viszonylag kései darab, sokkal későbbről való, mint a templom – mutatja Nyári Zsolt, a múzeum régészeti rajzolója.
A kegyérem arra utal, hogy az Árpád-korban épült templom megsemmisülése után is temetkeztek erre a területre. A régi harang szétszóródott maradványaiból pedig arra következtetnek, hogy az épület leégett a török ostrom alatt. Sok minden még tisztázásra vár.
– A település költségén készült egy georadaros felmérés, amit Bertók Gábor készített. Ez nagyon szépen kirajzolta a templom hozzávetőleges méreteit és az alaprajzát. Egy meglepően nagy templomról van szó, még nem nagyon értjük, hogy ennek mi az oka. Majd talán a feltárás során tisztázódik, hogy egyszerre épült vagy – és mi ezt sejtjük – kapott egy toldást a gótikus időszakban – mutat rá Molnár István, a kaposvári intézmény régésze.
A szakemberekkel az Iharosberény múltját kutató Banderium Hungarorum vezetője, a nagykanizsai Józsa Tibor vette fel a kapcsolatot, miután tudomást szerzett a régi falu, Beryn templomának a létezéséről.
– Egy talán 1800-as évekbeli térkép állt a rendelkezésre, amelyen a mező közepén egy nagy kiterjedésű, műveletlen területet jelöltek, ami már önmagában is gyanús. Ennek mentünk utána, és így jobban be tudtuk határolni ezt a részt, de hát még ez is majdnem az egész mezőt lefedte. Ezt a területet kellett a terepbejárással tovább szűkíteni – magyarázza a hagyományőrző csoport vezetője.
Az ásatás anyagi feltételeit mostanra sikerült előteremteni, a munkálatokat a Nemzeti Kulturális Alap és a helyi önkormányzat támogatja. A tervek szerint idén a templom egyharmadát tárják fel. A kutatást a jövőben is szeretnék folytatni.