Tetoválással az életért

facebook megosztás

Megdöbbentő adatokat közölnek a kutatók a diabétesz kapcsán: a statisztikák szerint csaknem félmilliárd embert érint a betegség világszerte, és a számuk egyre csak növekszik. Magyarországon 2003 és 2015 között megduplázódott a cukorbetegek száma, itthon mintegy 770 ezren szenvednek ma diabéteszben, túlnyomó többségüknél a túlsúllyal összefüggésbe hozott 2-es típust diagnosztizálják.

Aligha gondolta bárki korábban, hogy tetováló művészek is a cukorbetegek segítségére lehetnek, mígnem egy Németországban alkotó magyar mester életre hívta az „ingyenes tetoválással a cukorbetegekért” mozgalmat. A kezdeményezés célja, hogy a csuklóra tetovált jelnek köszönhetően gyorsabban jussanak szakszerű segítséghez utcai rosszullét esetén a diabéteszesek. 

Nagykanizsán már több tetoválószalon csatlakozott a mozgalomhoz. Az elsők között tett így Czinak László „Snake” is.



Hatanek Zsigmond bizalommal fordult Snake-hez (Fotó: Gergely Szilárd)

– Ki kellett tölteni egy jelentkezési ívet, felmértek, hogy valóban megfelelő minőségben dolgozom-e, és már telefonáltak is, hogy engedélyezik a csatlakozást. Szerintem ez egy nagyon fontos kezdeményezés, hiszen, ha valaki rosszul lesz, nehogy azt higgyék róla az emberek, hogy drogos vagy éppen részeg. A diabéteszesek nemzetközi jele, egy kék kör kerül a bal csuklóra, vagy egyéni kérés esetén a jobbra. Ha a kiérkező mentő ránéz, azonnal tudja, mivel van dolga, így az ingyenes tetoválás életet is menthet.

Bár mára szinte minden negatív sztereotípiát levetkőzött a tetováltak társadalma, mégis a vártnál kissé nehezebben kap erőre ez a jótékony kezdeményezés. Ennek egyik oka lehet az a feltételezés, miszerint a cukorbetegeknek lassabban gyógyul a tetoválás utáni seb, és sokkal több kockázattal jár számukra a „varratás”, mint egy egészséges embernek.

Hatanek Zsigmond már ismerte Snake-et, hiszen nála csináltatta a gyermeke születésére emlékeztető tetoválását, így bátran jelentkezett az életmentő tetkóért is.



A csuklóra varrt jel életet menthet

– A Facebookon olvastam erről, de kezdetben nem tudtam, valaki vállal-e ilyet Kanizsán. Miután megtudtam, hogy Snake igen, jelentkeztem. Nekem T1-es betegségem van, így gyorsabban leesik a cukrom, ezért ezt nagyon jó ötletnek tartom. Nálam nem volt semmilyen probléma, bár valóban figyelni kell rá, de szépen gyógyult, s nem fájt.

Vannak azonban más megoldások is a cukorbetegek számára. Dr. Késmárki Nóra szerint valóban nemes a tetoválók kezdeményezése, de a szakszerű segítséghez jutást jobban segítheti, ha a diabéteszesek egy kártyát tartanak maguknál, amelyen feltüntethetik orvosuk vagy a hozzátartozójuk elérhetőségét és betegségük típusát is. Így nem kell egész életükben betegségük jelét hordani a testükön.



Vannak azonban más megoldások is a cukorbetegek számára. Dr. Késmárki Nóra szerint valóban nemes a tetoválók kezdeményezése...

–  Eszméletlen állapotú betegen segíteni, még ha alacsony vércukra is van, nem olyan egyszerű dolog, ahhoz jártasság szükséges. Igazából az tud segíteni, akinek van cukorbeteg hozzátartozója vagy ezzel kapcsolatos tapasztalata. Ha nincs, akkor mindenképpen mentőt kell hívni – tette hozzá a Kanizsai Dorottya Kórház részlegvezető főorvosa. 

–  Nálam is van ilyen lap, mint ahogy szerintem minden cukorbetegnél – csatlakozott a szakemberhez Hatanek Zsigmond –, ugyanakkor szerintem a kettő nem váltja ki egymást. Hiszen, ha tényleg nagy a baj, akkor nincs idő kotorászni az ember pénztárcájában. A „karkötős” megoldásról is hallottam már, de én a munkám miatt nem szívesen hordok semmit a kezemen, maximum az órámat. Szerintem nem szabad szégyellni a betegségünket, ez életünk végéig velünk marad, s akkor miért ne használjunk ki egy olyan lehetőséget, ami valóban akár az életünket is megmentheti?

Az akcióhoz Nagykanizsán Czinak László mellett Karda Jázmin és Landi-Balaskó Eszter csatlakozott. A mozgalom pedig nem áll meg, az alapítók azt tervezik, hogy a jövőben hasonló megoldással szeretnének segíteni más, élethosszig tartó betegséggel élőknek, például az epilepsziásoknak is.

Mikó-Baráth György

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.