Mire ügyeljünk a hétvégére várható vihar idején?

facebook megosztás

Hullámzó frontzóna húzódik a térség fölé a hétvége folyamán. A meteorológiai előrejelzések szerint már péntek késő délutántól északnyugaton, nyugaton megjelenhetnek zivatarok, amelyeket viharos (60–70 km/h, néhol 70–80 km/h feletti) széllökések, kisebb jég és lokálisan jelentősebb mennyiségű csapadék kísérhet. Szombaton a Dunántúl nyugati és északnyugati felében várhatók a zivatarok az első órákban, de a nap második felében az ország nagy részén kialakulhatnak intenzív, helyenként heves zivatarok is. Az erősebb cellákhoz akár 90–100 km/h-s, sőt helyenként 110 km/h feletti széllökések, nagyobb méretű jég (akár 4–5 cm) és felhőszakadás is társulhat. Az esti, éjszakai órákban sem csillapodik feltétlenül az aktivitás. Vasárnap a zivatarok súlypontja keletebbre helyeződik, de ott is hasonló kísérőjelenségekre kell számítani. Nem kizárt, hogy a várható károkozó időjárás miatt a legmagasabb fokú, piros riasztást is kiadják.

A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság arra kéri a lakosságot, hogy a hétvégén mindenki fokozottan ügyeljen saját és környezete biztonságára, értékeire. Sok kellemetlenség, sőt baleset és kár is elkerülhető, ha idejében felkészülünk.

Első lépésként érdemes letölteni a katasztrófavédelem ingyenes okostelefonos alkalmazását, a VÉSZ-t, amely időjárási veszélyjelzéseket és riasztásokat is küld, így jóval azelőtt figyelmeztet, hogy a veszélyhelyzet bekövetkezne.

A viharos szél előtt gyűjtsük össze az udvaron lévő tárgyakat, és vigyük fedett helyre, amit csak lehet. A nagyobb kerti bútorokat rögzítsük, a könnyebb székeket, asztalokat szélvédett helyre tegyük. A napernyőket húzzuk le és csukjuk össze, mert a szél könnyen felkaphatja őket, veszélyeztetve a környezetet.

Szélviharban a legjobb döntés, ha elhalasztjuk a kinti tevékenységeket, így például a kerti munkát. Ne rakjunk tüzet semmilyen kültéri helyszínen: egy apró, felkapott parázs is elegendő lehet ahhoz, hogy szabadtéri tűz keletkezzen, ami ingatlanokat is veszélyeztethet.

Autóinkat ne parkoljuk fák alá, és ne menjünk recsegő, ropogó faágak közelébe! Ha leszakadt villanyvezetéket vagy más kábelt látunk, ne közelítsük meg, inkább azonnal jelezzük a szolgáltatónak! Ha kisebb ágak vagy kisebb kidőlt fák állják el az utat, azokat biztonságosan el lehet távolítani, de ha nagyobb fa dőlt az útra, értesítsük a tűzoltókat!

Házunk, lakásunk ablakait tartsuk csukva, és figyeljük a szén-monoxid-érzékelőt is, mert a szél visszanyomhatja a füstgázt a kürtőkbe. Ha nagyon erős a szél, érdemes áramtalanítani az otthonunkat, és készüljünk fel egy esetleges hosszabb áramszünetre is. A fontosabb elektromos berendezéseket (tévé, számítógép, router) érdemes kihúzni a konnektorból, mert egy közeli villámcsapás vagy feszültségingadozás könnyen tönkreteheti azokat.

Ne feledkezzünk meg a vízelvezető árkok tisztán tartásáról sem. Egyre gyakrabban fordul elő, hogy rövid idő alatt nagy mennyiségű csapadék zúdul le. Ha az árok el van tömődve, az vízátfolyást, közlekedési fennakadást, de akár lakóingatlanok elöntését is okozhatja. Az ingatlanunk előtti árok karbantartása a mi feladatunk – oda hulladékot vagy vágástéri anyagot rakni nemcsak tilos, de veszélyes is. Akik már kitisztították az árkokat, a hétvége előtt ellenőrizzék újra, és ha szükséges, ismételjék meg a tisztítást.

A vihar elvonulta után is legyünk óvatosak: a leszakadt vezetékek, meggyengült fák vagy épületszerkezetek továbbra is komoly veszélyt jelenthetnek. Ha elöntött útszakaszhoz érünk, soha ne próbáljunk meg áthaladni rajta – sem gyalog, sem járművel, mert a víz mélysége, sodrása sokszor megtévesztő, és életveszélyes helyzetbe sodorhat - tette közzé honlapján a Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.

katasztrofavedelem.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.