Már nincs tűzgyújtási tilalom Zalában, de…

facebook megosztás

Az elmúlt napok csapadékos időjárása miatt visszavonták a tűzgyújtási tilalmat több vármegyére nézve, így Zalában is. Ugyanakkor érdemes továbbra is odafigyelni!


2025-ben eddig 104 szabadtéri tűzhöz riasztották a zalai hivatásos és önkéntes tűzoltókat, és csaknem hatvan hektár vált a lángok martalékává. A tüzek eloltásához 183 tűzoltórajt riasztottak. Az esetek közel fele, 43 szabadtéri tűz az elmúlt egy hónapban keletkezett. A helyszínekről két személyt szállítottak kórházba füstmérgezés miatt, három helyen pedig mezőgazdasági gépet is tönkretett a tűz. 

A tűzoltókat ez idő alatt legtöbbször bálák, gabonatáblák és erdősávokhoz közeli területek oltásához riasztották. Éppen ezért érdemes észben tartani a gazdálkodóknak, hogy 

  • a mezőgazdasági betakarítás után a tűzveszély nem szűnik meg. A tárolás és feldolgozás során is érhetik a terményt olyan biológiai, fizikai és kémiai hatások, melyek következtében tűz keletkezhet. Ennek fokozott kockázata áll fenn a szalma és széna tárolása során

  • ezeket a tűzeseteket sok esetben a magasabb nedvességtartalom következtében kialakuló öngyulladás okozza. A megelőzés szempontjából kulcsfontosságú az, hogy mindig száraz állapotban és csapadéktól is védett módon tároljuk a szalma- és szénabálákat, továbbá hogy rendszeresen meggyőződjünk arról, nem-e alakult ki magasabb hőmérséklet a rakatok belsejében. Ehhez megfelelő támpontot nyújthat egy a rakat belsejéből kinyúló, jó hővezető fémrúd hőmérséklete

  • a kazaltüzek további részét a nyílt láng használata eredményezi, amely mögött némely esetben szándékosság, némely esetben gondatlanság húzódik meg a háttérben. Nagyon fontos, hogy nyílt lánggal járó tevékenységet az ilyen tárolóépületekben és a szabadtéren tárolt kazlak közelében ne végezzünk. A vonatkozó jogszabály például harminc méteres távolság betartása esetén és csak szélcsendes időben engedi a dohányzást a kazlaktól. A vasút és a közút közelsége is gond, hisz egy a jármű ablakából felelőtlenül kihajított cigaretta is tüzet okozhat

  • a kazlakat úgy kell elhelyezni, hogy a második sorban levő kazal az előző sorban levő két kazal közé kerüljön. A kazlak, valamint a sorok között a nagyobb kazalmagasság háromszorosát, de legalább húsz méter távolságot kell biztosítani.

  • a mezőn összerakott szálastakarmány-, szalma-, rostnövény-kazlak körül legalább három méter széles védősávot kell kialakítani szántással vagy tárcsázással. Dohányozni csak szélcsendes időben, a kazaltól legalább harminc méter távolságra szabad.

Aki égetéssel szeretne megszabadulni a kertjében felhalmozott növényi hulladéktól, az tartsa észben, hogy az égetést önkormányzati rendeletek szabályozhatják, melyek világosan meghatározzák, hogy mikor, hol (belterületen, vagy akár az adott település közigazgatási területén), és milyen időpontban lehet égetni. Aki égetni szeretne, az mindenképpen tájékozódjon az adott önkormányzatnál! Ezek a rendeletek nem egységesek, önkormányzatonként eltérnek. Ha a település rendeletben nem szabályozza az égetést, úgy a növényi hulladék égetése tilos! A nem növényi hulladék égetése viszont mindig és mindenütt tilos!

Akár belterületen, akár külterületen kívánunk a növényi hulladéktól égetéssel megszabadulni, és ezt egyéb jogszabály megengedi, fontos, hogy:

  • Mindig száraz legyen a növényi hulladék, amelyet meggyújtunk!

  • A tűzbe egyéb anyagot, például kommunális hulladékot, autógumit, festett vagy vegyszerrel kezelt faanyagot stb. ne tegyünk!

  • Tartsunk biztonságos távolságot a környező értékektől (épületek, építmények, erdők, fásítások, nádas stb.) !

  • Ismerjük az adott település égetési szabályzatát! 

  • A tüzet soha ne hagyjuk őrizetlenül! 

  • Tartsunk az égetés közelében megfelelő mennyiségű oltóanyagot (víz, homok, akár tűzoltó készülék)! 

  • Gondoskodjunk a tűz irányításához szükséges kézi szerszámról (gereblye, lapát, vasvilla)! 

  • Ha feltámadó szelet tapasztalunk, azonnal oltsuk el a tüzet! 

Az a személy, aki az érvényben lévő tűzvédelmi szabályokat megszegi, és tüzet okoz az okozott károk megtérítésén felül tűzvédelmi bírsággal is sújtható, ami akár hárommillió forintig is terjedhet.

Gondolkodjunk alternatív megoldásokban! A zöldhulladék elszállítása, elszállíttatása, vagy a komposztálás ilyen megoldás, ezáltal pedig a környezetünket is kíméljük! - tette közzé honlapján a Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatósága. 

katasztrofavedelem.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.