Egyre több áldozatot szed a halálos betegség: friss kutatás bizonyítja, mindenki érintett lehet
Egy új kutatás szerint a légszennyezés tüdőrákot okozó DNS-mutációkkal hozható összefüggésbe olyan páciensek esetén is, akik soha nem dohányoztak korábban - írta meg a The Guardian.
A világszerte végzett vizsgálat eredményei magyarázatot adhatnak arra, miért növekszik folyamatosan a nem dohányzó tüdőrákos betegek aránya, amit a kutatók "sürgető és növekvő globális problémának" neveznek.
Ludmil Alexandrov professzor, a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem kutatója szerint már korábban megfigyelték a szennyezett levegőnek való kitettség és a tüdőrákos megbetegedések közötti a problémás trendet, azonban nem értették annak pontos okát.
Kutatásunk azt mutatja, hogy a légszennyezés erősen összefügg ugyanazokkal a DNS-mutációkkal, amelyeket tipikusan a dohányzással hozunk kapcsolatba - nyilatkozta.
A tanulmány keretében a tudósok 871, európai, észak-amerikai, afrikai és ázsiai, soha nem dohányzó beteg tüdőtumorának teljes genetikai kódját elemezték. Megállapították, hogy
minél magasabb volt egy régióban a légszennyezés szintje, annál több rákot okozó és elősegítő mutáció volt jelen a lakosok tumoraiban.
Különösen a finom részecskéjű légszennyezés mutatott összefüggést a TP53 gén mutációival, amelyeket korábban a dohányzással hoztak kapcsolatba. A nagyobb légszennyezésnek kitett emberek telomerjei (a kromoszómák végén található DNS-szakaszok) is rövidebbek voltak, ami a gyorsabb sejtosztódás jele, és a rák egyik ismertetőjegye.
Mivel a dohányzás sok helyen visszaszorulóban van, a soha nem dohányzók egyre nagyobb arányban jelennek meg a tüdőrákos betegek között. A jelenlegi becslések szerint a tüdőrákos esetek 10-25%-át már ebben a csoportban diagnosztizálják, és szinte mindegyik az úgynevezett adenokarcinóma típusba tartozik.
portfolio.hu