Tavaszias időjárás kedvez a szabadtéri tüzek kialakulásának

facebook megosztás

Az elhúzódó téli időjárás miatt, csak az elmúlt hetekben, napokban álltak neki a tavaszi, ház körüli munkálatoknak sok háztartásban. Ezzel párhuzamosan és a hőmérséklet fokozatos emelkedésével minden évben emelkedik a szabadtéri tűzesetek száma, melyek odafigyeléssel minden esetben megelőzhetőek lennének.

A fokozatosan száradó aljnövényzet és meleg idő mind olyan tényezők, amely kedvez a szabadtéri tüzek kialakulásának. Zala megyében eddig nem okozott jelentős tűzoltói beavatkozásokat az erre az időszakra legjellemzőbben kialakuló tüzesetek, azonban egy hosszan elhúzódó csapadékmentes meleg idő esetén még nagyobb odafigyelést igényel a megye lakosaitól is, hiszen ne feledjük, hogy a szabadtéren keletkező tűzesetek 99 százaléka emberi mulasztásból keletkezik.

A tavaszi munkálatok végrehajtása során fontos tisztába lenni, hogy a kerti metszések során összegyűlt ágak megsemmisítésének mely’ módját alkalmazhatjuk lakókörnyezetünkben. Természetesen a legkörnyezetkímélőbb módja a továbbra is a komposztállás a levágott ágaknak, azonban ha valaki el szeretné égetni ezeket, akkor ezt is megteheti, azonban ekkor tisztában kell lenni lakóhelyének önkormányzati rendeletével. Ugyanis ez az a jogszabály, amely pontosan meghatározza a belterületi égetés helyét, idejét. Abban az esetben, ha a település nem rendelkezik ilyen jellegű önkormányzati rendelettel, akkor a belterületi égetés továbbra is TILOS! Abban az esetben, ha az állampolgárok nem tartják be a jogszabályban foglaltakat, akkor tűzvédelmi bírsággal sújthatóak. Ez – az okozott károk megtérítésén felül- az előidézett esettől függően húszezer forinttól hárommillióig is terjedhet.

A külterületi tarló, illetve vágott növények égetése engedélyhez kötött, amelyet a munkálatok előtt tíz nappal kell igényelni a helyi katasztrófavédelmi kirendeltségnél.

Szabadtéri tűzgyújtás előtt az alábbiakkal kell tisztában lenni:

    Tűz soha nem hagyható felügyelet nélkül.

    Legyen a közelben megfelelő mennyiségű oltóanyag (víz, homok, tűzoltókészülék).

    Gondoskodni kell a tűz irányításához szükséges kézi szerszámról (gereblye, lapát, vasvilla).

    Feltámadó szél esetén azonnal el kell oltani a tüzet.

    Baj esetén hívja a 112-es segélyhívó számot és kérje a tűzoltók segítségét.

Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.