Újjáépítenék Botszentgyörgy várát – Támogatókat keresnek a munkához
Botszentgyörgy várának felújítási tervéről tartottak sajtótájékoztatót ma délelőtt a Honvéd Kaszinóban, amit közösségi összefogásból és támogatók bevonásával valósítanák meg. Az eseményen a török kori emlékek fontosságáról, valamint Kanizsa történelmi jelentőségéről is szó volt.
Nagyon fontos lenne, hogy aki Kanizsára látogat, a török kori emlékekből egyre több kézzelfogható emlékkel találkozhatna – kezdte Vukics Ferenc, a Botszentgyörgy Alapítvány kuratóriumi elnöke. A Romlottvárként is ismert építmény felújítása a tervek szerint 15 éven belül megvalósulhat, a cél pedig az, hogy civil közösségek találkozási pontjává váljon és beépüljön a környékbeli emberek hétköznapjaiba.
– Elsősorban szeretnénk elérni azt, hogy balesetmentes legyen a terület és ezáltal látogathatóvá tudjuk tenni és kialakítsuk azokat az elérési útvonalakat, illetve parkolókat, amelyek lehetővé teszik, hogy egyáltalán el lehessen látogatni, mert jelen pillanatban ezt nem lehet megtenni balesetvédelmi okok miatt. A másik fontos rész az, hogy elkezdjük kialakítani a felszín alatti építményeknek az újjáépítését, illetve a romkerti formának a megvalósítását, majd ezt követően egy részleges rekonstrukció, ami döntő részében a kapu, a kaputorony, a mellette lévő négyszög alakú bástya, illetve a palotaszárny egy részének az újjáépítését jelenti – mondta el Vukics Ferenc.
Ezt egy teljes felújítás követné, ami az összes épület és torony újjáépítését jelenti, ami Vukics Ferenc szerint lehetővé tenné azt, hogy a vár turisztikai célponttá váljon. Az első lépések várhatóan néhány 10 milliós ráfordítással megvalósíthatóak, a rekonstrukció befejezése azonban akár az 1 milliárd forintot is meghaladhatja.
– Próbálkozunk a civil egyéni támogatókkal, a kisvállalkozók, vállalkozóknak a segítségét igénybe venni. Ez már jól látható módon működik, tehát hogy van igény ennek a célnak az elérésére, itt közvetlenül. Nagyon fontos, a Nagykanizsáról valamikor elszármazott embereknek, akár Magyarország különböző területeire vagy pedig külföldre elszármazott embereknek a segítségét is megpróbáljuk igénybe venni, mert ők is érdeklődnek a megvalósítással kapcsolatban. Sokan gondolják úgy, hogy van még egy kicsi adósságuk, törlesztenivalójuk a város felé – árulta el Vukics Ferenc.
Az eseményen a vár története mellett Kanizsa történelmi jelentőségéről is szó esett, amiről Kanász Viktor történész tartott előadást. A teljes beszélgetést megnézhetik Napi Kanizsa című műsorunk mai adásában.
T.CS.
(Képek: Kanizsa Médiaház)